Abone Ol

Flaş Kulis: Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan İstifa mı Etti?

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın, Cumhurbaşkanlığı yerleşkesine geldiği ve istifa ettiği iddia edildi.

Flaş Kulis: Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan İstifa mı Etti?

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın son dönemde ekonomide alınan kararlardan rahatsız olduğu ve kendisine haber verilmemesine tepkili olduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'a istifasını verdiği iddia edilen Lütfi Elvan gelişmesi Ankara kulislerini sarstı. Bakan Elvan'ın istifa talebinin kabulü hâlinde, dolar kurunun beklenenin çok üstünde bir kur artışının olabileceği kaygılarından dolayı istifanın şimdilik kabul edilmeyeceği de gelen bilgiler arasında.

ELVAN SESSİZLİĞE GÖMÜLMÜŞTÜ

Enpolitik'te yer alan habere göre,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Merkez Bankasına yapmış olduğu ziyaret sonrası Merkez Bankası yöneticilerinin bağımsızlıklarını korumalarını ve karar alırken etki altında kalmamaları yönünde çağrıda bulunmuştu. Akabinde gerçekleşen kurul toplantısı sonrası ise tüm beklentiler ters düz olmuş ve faizler iki yüz puan düşürülmüştü. Bakan Elvan'ın konuyla ilgili hiçbir açıklamada bulunmaması ise başta muhalefet partileri olmak üzere finans çevrelerinin de yoğun tepkisini çekmişti.

LÜTFİ ELVAN OLDUKÇA RAHATSIZ

Lütfi Elvan'ın ekonomide alınan kararlardan haberdar olmamasından oldukça rahatsız olduğu zaten dile getiriliyordu. Ankara kulislerinde konuşulanlara göre, Lütfi Elvan'ın istifa metninin masanın üstünde. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın ise konuya sabah altı otuzda vakıf olduğu gelen iddialar arasında.