Abone Ol

Firari Genelkurmay Askeri Savcısı Rasim Ozan Kütahyalı'yı neden aradı?

Sabah yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın açtığı darbe hazırlığı soruşturmasında eşi Nagehan Alçı ile birlikte "tanık" sıfatıyla ifadeye çağrılmıştı.

Firari Genelkurmay Askeri Savcısı Rasim Ozan'ı neden aradı?

Sabah gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, bugünkü yazısında Genelkurmay Askeri Başsavcılığı'na giderek tanık sıfatıyla ifade verdiğini belirtti. Kütahyalı, FETÖ firarisi Genelkurmay eski Askeri Savcısı Kurtuluş Kaya ile yaptığı telefon görüşmesini anlattı.

“Tam 1 yıl sonra ikinci kere Genelkurmay Askeri Başsavcılığı'na giderek tanık sıfatıyla ifade verdim. Geçen sene 8 Nisan 2016'da ifadeye gitmiştim. Bu sene 7 Nisan'da ordaydım...” diyen Kütahyalı ifadesinin ayrıntılarını şöyle aktardı:

“Geçen sene gittiğim aynı ofisten 1 kişi bile kalmamıştı. Geçen yılki kadronun hepsi ya kaçak ya tutuklu. En başta geçen seneki savcı Kurtuluş Kaya halen kaçak. Ordu içindeki FETÖ'cüleri tespit etmekle görevli savcı FETÖ'den aranıyor...”

“BENİ UTANMADAN TEBRİK ETTİ”

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ firarisi Genelkurmay eski Askeri Savcısı Kurtuluş Kaya’nın kendisini aradığını söyleyen Kütahyalı, şunları yazdı:

“O gün şok edici biçimde Kaya beni aradı. Ben kendisine ‘Derhal teslim ol, sen hâlâ tutuklanmadın mı nerdesin’ dedim... Kaya ise Genelkurmay'ın emrinde görevinin başında olduğunu söyledi. TBMM'yi bombalayan Kubilay Selçuk başta olmak üzere tüm F-16 pilotu FETÖ'cüleri kendisinin gözaltına aldığını söyledi. Bir de F-16 pilotlarıyla ilgili haklı çıktığım için beni utanmadan tebrik etti. Pişkince, ‘Genelkurmay Savcılığı olarak biz yanılmışız’ dedi...”

“BİR KIPIRDANMA OLDUĞU GERÇEĞİNİ İFADE ETTİM”

Rasim Ozan Kütahyalı, “Bu sene de geçen seneki gibi yine bir askeri hareketlilik soruşturmasının tanığıyım” diyerek şunları anlattı:

“Bu sefer yanımda Nagehan da vardı. İşin ilginci TSK içindeki ‘Kemalist’ kalkışma soruşturmasında Nagehan'ın aksine ben ‘lehe tanık’ olarak yazılmışım çünkü ben Kemalist ya da Atatürkçü tanımını bu yazılarda hiç kullanmadım ve bu izah tarzına karşı çıktım. Ama başörtüsü yasağı sonrası bir askeri hareketlilik olduğu, bir kıpırdanma olduğu gerçeğini ifade ettim... Dünkü yazısında 614 askerin sorgulandığı bu soruşturmayla ilgili Nagehan genel bir tablo çizdi ve ben de o çerçeveye aynen katılıyorum. Bu soruşturmanın özellikle kıpırdanma için tahrik sürecini başlatan ayağının sivil savcılıklara da gönderileceği ve soruşturmanın devam edeceği anlaşılıyor. Askeri Başsavcı Mehmet Yüzbaşıoğlu gerçekten özenli bir çalışma yapmış...”

"614 PERSONELİN İFADESİ ALINMIŞ!"

Kütahyalı’nın eşi Milliyet gazetesi yazarı Nagehan Alçı da dünkü yazısında, soruşturmanın detaylarını kaleme almıştı. Nagehan Alçı, “Askeri Başsavcılık kendisine gelen birtakım istihbaratlar ile bizim iddiamızı birleştirip çok ciddi bir soruşturma başlatmış. Açıkçası, bu kadar geniş çaplı bir çalışma yürütülmesini beklemiyordum. Ege Ordu’dan tam 614 TSK personelinin ifadesi alınmış! Başsavcılık gerçekten çok ince ve detaylı çalışmış...” demişti.

Nagehan Alçı daha önce eşi Rasim Ozan Kütahyalı ile birlikte "ordudaki başörtüsü yasağının kalkmasından sonra özellikle Ege’deki kışlalarda bir kıpırdanma, bir toplaşma, bir rahatsızlık olduğunu" iddiasını dile getirmişti.