Abone Ol

Fıkra Gibi Olay: Gözaltına Alınan Koyunlar Serbest Bırakıldı

CHP'li Mahmut Tanal'ın Meclis'te gündeme getirdiği, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün arazisinde otladıkları gerekçesiyle gözaltına alınan koyunlar serbest bırakıldı.

Fıkra Gibi Olay: Gözaltına Alınan Koyunlar Serbest Bırakıldı

Güvenlik Soruşturması teklifinin Meclis’teki görüşmeleri sırasında CHP’li vekil Mahmut Tanal, Ceylanpınar’da Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) arazisinde otladıkları gerekçesiyle çok sayıda koyunun gözaltına alındığını duyurdu. Tanal'ın "Hayvanları serbest bırakın" çağrısı üzerine İçişleri Bakan Yardımcısı gerekli işlemlerin ardından 35 koyunun serbest bırakıldığını bildirdi.

Muhalefetin eleştirilerinin odağındaki Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi’nin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu birleşimine, “koyunların gözaltına alındığı” tartışması gündeme geldi. CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde kurulu bulunan, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü arazisinde otladıkları gerekçesiyle çok sayıda küçükbaş hayvanın alıkonularak, kurumun “hayvan gözaltı merkezlerine” götürüldüğünü belirtti.

TANAL: CEYLANPINAR’DA KOYUNLAR GÖZALTINDA

Komisyon sıralarında oturan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’a çağrıda bulunan Tanal, "Şanlıurfa ili Ceylanpınar ilçesinde 100 tane koyunu bugün gözaltına almışlar. Sayın Bakan Yardımcım. Koyun gözaltına alınır mı? Bu koyunların gözaltına alınması hem hayvancılığın geliştirilmesine hem de üretimin geliştirilmesine aykırı, Anayasa'ya aykırı” dedi.

“Türkiye'de insanlar gözaltına alınıyor da koyun ve kuzular da şu anda gözaltına alınıyor Başkanım” ifadelerini kullanan Tanal, “Yani Türkiye İçişleri Bakan Yardımcısısınız, bu konuda gereğini yapın, hayvanları serbest bırakın!” diye konuştu.

AKP grubu adına söz isteyen Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can’ın kürsüye çıktığı esnada da tepkisini sürdüren Tanal, “Başkanım, bu koyunların terörle iltisakı mı var, bağlantısı mı var? Ya, bu koyun, kuzu Allah'ın yarattığı o merada ot yiyor, ot! Orada Allah'ın verdiği suyu içiyor” dedi.

BAKAN YARDIMCISI: 35 KOYUN SERBEST BIRAKILDI!

Meclis Başkanvekili Haydar Akar ise İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un kendisine ilettiği bilgi notunu, “Mahmut Bey, Sayın Bakan Yardımcısı gerekli görüşmeleri yaptı. TİGEM arazisinde kendilerine tahsis edilen alanın dışında çıkarak hayvan otlatan ve araziye zarar veren hayvan sahiplerinin 35 koyun için Kabahatler Kanunu'nun 68'inci maddesi gereğince TİGEM tarafından işlem yapılmış ve koyunlar serbest bırakılmış. Sahiplerine iade edilmiş” şeklinde okudu.