Abone Ol

FIFA, Afganistan'daki Futbolcular İçin Devreye Girdi

FIFPRO(Dünya Futbolcular Birliği), futbolcuların ülkelerini mümkün olduğunca çabuk terk edebilmeleri için devreye girdi.

FIFA, Afganistan'daki Futbolcular İçin Devreye Girdi

Taliban'ın yönetimi ele geçirmesiyle beraber futbolcular, Afganistan'da özgürlüklerini kaybetmekten ve hatta hayatlarından endişe ediyor. FIFPRO(Dünya Futbolcular Birliği) ve FIFA, bu durumla karşı karşıya kalan sporcuların ülkeyi terk etmelerine yardımcı olmaya çalışıyor.

Afganistan'da Taliban'ın yeniden iktidara geldiğini açıklaması, Asya ülkesinde kaosa neden oldu. Kabil havaalanında yaşanan olaylar ve korkunç görüntüler sonrası futbol camiası sporcular için devreye girdi.

FIFPRO(Dünya Futbolcular Birliği), futbolcuların ülkelerini mümkün olduğunca çabuk terk etmelerine yardımcı olacak planı devreye soktu.

AP'nin haberine göre, FIFA da bu yönde çalışmalar yapıyor. Futbolun en büyük organları, risk altındaki sporcular için bir tahliye planı oluşturmak için hükûmetle bağlantı kurdu.

FIFA, Afgan Federasyonu ile temas halinde

Ülkede yaşananları "endişe verici" olarak nitelendiren FIFA, Afgan Futbol Federasyonu ile temas halinde olduğunu ve oyunculardan sürekli bilgi alındığını ifade etti.

Geçen günlerde Kabil havaalanındaki olaylı tahliye sırasında 19 yaşındaki bir futbolcu hayatını kaybetti. Zaki Anwari, ülkesini terk etmeye çalışırken ABD askeri uçağından düşerek yaşamını yitirmişti.