Abone Ol

Fettah Tamince'ye Kasten Adam Öldürme'den Suç Duyurusu

Ünlü işadamı Fettah Tamince'nin Ukrayna’da yaptığı inşaatta hayatını kaybeden işçinin kardeşi, Tamince hakkında ‘kasten adam öldürme’ suçundan suç duyurusunda bulundu.

Fettah Tamince'ye Kasten Adam Öldürme'den Suç Duyurusu

"FETÖ üyeliği"nden hakkında bugüne kadar 4 soruşturma başlatılan işadamı Fettah Tamince'nin Ukrayna’da yaptığı inşaatta hayatını kaybeden işçinin kardeşi, Tamince hakkında ‘kasten adam öldürme’ suçundan suç duyurusunda bulundu.

Avukat Abdullah Bişaroğlu, ağabeyi Salih Bişaroğlu’nun 12 Temmuz 2006 tarihinde Ukrayna’nın Donetsk kentinde Mas Mobilya adlı taşeron firma ve Fettah Tamince ile Tufan Aytekin Gültekin'e ait Sembol İnşaat’ın yaptığı bir AVM inşaatında çalışırken asansör boşluğuna düşüp, hayatını kaybettiğini belirterek suç duyurusunda bulundu.

Kardeşini kaybeden avukat Bişaroğlu Odatv'ye konuştu.  Kardeşinin sigortası olmadığını söyleyen Avukat Bişaroğlu, "Türkiye ile Ukrayna arasında bir mütekabiliyet anlaşması yok. Ağabeyimin Ukrayna'da da sigorta kaydı yok. Çünkü Ukrayna'da da olsa bir işçi sigortalıysa ve kaza geçiriyorsa ülkenin sosyal güvenlik kurumları gerekli yardımları yahut ödemeleri yapıyor. O süreçte Türk Büyükelçiliği'nden aldığımız bilgide iki ülke arasında mütekabiliyet anlaşması olmadığı yönünde idi" dedi.

ÖLÜMLERİ ÜSTLENİYOR

Ölüm haberinin ailesine iki hafta sonra verildiğini söyleyen Bişaroğlu, “Bize haber bile verilmedi. Bütün memlekette en son biz duyduk. Şirketten bir yetkili de cenazeye gelmişti. Ama gördüğü tepki üzerine cenazemizi terk etti.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca abisinin arkadaşları ile görüşmesinde başka kişilerin de bu şekilde iş cinayetine kurban gittiğini belirten Bişaroğlu, “Mas Mobilya bu konuda bir perde görevi görüyor. Sembol İnşaat’ta yaşanan ölümleri kendi üzerinden gösterip, dava ve suçlamaları bu şirket üstleniyor.” şeklinde konuştu.

MAL VARLIKLARI ÇAĞRISI

Avukat Abdullah Bişaroğlu, “Bu suç duyurusunu yapmamızın bir amacı da bu şirketlerde ölen işçilerin ailelerine de sesimizi duyurmak, onları da yanımıza almak.” derken, daha önce Fettah Tamince’ye ait olan Rixos Otel’de yaşamını yitiren 16 yaşındaki Burak Oğraş davası ile ilgili, “Burak’ın babası Murat Oğraş ile aramızda mağdur birlikteliği var. O davayı da takip ediyorum uzun zamandır. Basit bir araştırmayla bu soruşturma çözülebilir. Basit bir incelemeyle bu soruşturmada yer alan memurlar, savcılar da mal varlıkları ile kolayca anlaşılır neden bu davanın çözülemediği" iddiasında bulundu.

“İŞÇİLERİN KAYDI YOKMUŞ” 

Bişaroğlu, olayda önem arz eden durumdan birinin ise işçilerin Türkiye'den yasal yollarla götürüldüğü ancak işçilerin çalıştığı ülkede işçi kaydının bulunmadığını söyledi.

Avukat Bişaroğlu, "Hiçbir şekilde işçi kaydı yok. Tamamen bireysel gidiyorlar. Çünkü işçilerin biletini şirket alıyor, pasaportları şirket çıkarıyor. Yaşamını yitiren ağabeyim Ukrayna'da inşaatta çalışmaya gidiyor. Hiçbir sağlık güvencesi yok, hiçbir şekilde iş güvenliği eğitimi yok. Bunlar özellikle önem arz eden hususlar" diye konuştu.

FETTAH TAMİNCE KİMDİR?

Rixos Otelleri'nin sahibi Tamince, bir dönem FETÖ'nün içerisinde yer aldığını itiraf etmiş ve “FETÖ üyeliği”nden hakkında bugüne kadar 4 soruşturma yürütülmüştü.

FETÖ'nün kapatılan yayın organı Zaman'ın ortaklarından olan Fettah Tamince, hakkındaki FETÖ soruşturmalarından kurtarılmasıyla sık sık gündeme gelmişti.

BOZULAN KARARLAR

15 Temmuz'un ardından aralarında Fettah Tamince'nin de bulunduğu bazı şüpheliler hakkında "nitelikli dolandırıcılık, zimmet, güveni kötüye kullanma ve terör örgütüne üye olma" suçlarından 10 Mayıs 2018'de Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca takipsizlik kararı verildi.

Buna yapılan itiraz üzerine Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliğince takipsizlik kararı 14 Ağustos 2018 tarihinde kaldırıldı. Hakimliğin bu kararına da itiraz edilmesi üzerine yine Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği bu kez 5 Eylül 2018'de kendi kararını kaldırdı.

Adalet Bakanlığı, bu iki mahkeme kararının da usul eksiklikleri bulunduğu gerekçesiyle kanun yararına bozulmasını istemişti.

Talep üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Adalet Bakanlığının kanun yararına bozma talebini kabul etti.

MECLİS'TEKİ TARTIŞMA

Geçen yıl Aralık ayında da Tamince'nin adı Meclis'te bir tartışamya konu olmuştu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kripto FETÖ'cülerin bir kısmının hala AKP'nin içinde olduğunu söyleyerek Fettah Tamince'yi işaret etmişti., AKP'li Zülfü Demirbağ "O 'şerefsiz' bizim içimizde değil" diyerek tepki göstermişti.

Meclis'teki tartışmadan yaklaşık 1 ay önce ise Tamince, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad El-Sani'nin katılımı ile iki ülke arasında 10 anlaşma imzalanırken hazır bulunmuştu.

Anlaşmada Haliç Altın Boynuz Projesine Yapılacak Potansiyel Ortak Yatırıma İlişkin Mutabakat Zaptı’na Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrımenkul İnşaat Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince ile Katar Yatırım İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Mansur bin İbrahim El Mahmoud imza atmıştı.

STAJ YAPAN ÇOCUK

Öte yandan Rixos Lares Hotel’de staj yapan 16 yaşındaki Burak Oğraş, 2011 yılının Eylül ayında otelin tahsis ettiği pansiyonda hayatını kaybetmişti. 16 yaşındaki çocuğun cansız bedeni, pansiyonun önünde yer alan ve içinde su olmayan havuzda bulunmuştu.

Talha Özmen

Odatv.com