Abone Ol

Borçları İçin Bankalarla Pazarlık Yapan Ferit Şahenk Nasıl Türkiye’nin En Zengin Üçüncü İnsanı Oldu?

Forbes dergisi tarafından açıklanan dolar milyarderleri listesini yorumlayan T24 ekonomi yazarı Barış Soydan, borçlarının yeniden yapılandırılması için bankalarla ikinci kez masaya oturan Ferit Şahenk’in Türkiye’nin en zengin üçüncü insanı olarak ilan edilmesindeki çelişkiye dikkat çekti.

Borç İçindeki Ferit Şahenk Nasıl Türkiye’nin En Zengin 3. İnsanı Oldu?

T24 ekonomi yazarı Barış Soydan, Şahenk Ailesi’nin Garanti Bankası’nın satışından yaklaşık 8 milyar dolar elde ettiğini, buna rağmen Doğuş Holding’in 2.7 milyar dolarlık borcunun yapılandırılması için bankalarla görüştüğünü hatırlatarak, “8 milyar dolar nereye gitti? diye sordu.

"Önümüzdeki dönemde Şahenk’in servetinde erime görmek şaşırtıcı olmayacak"

Soydan, Doğuş Holding’in Garanti Bankası’nı sattıktan sonra Nusret, Günaydın gibi restoran zincirlerine ortak olduğunu, yurt dışında da oteller aldığını belirterek, “Bu işler pandemiden olumsuz etkilendi” dedi.

Daha önce 2020’de açılacağı açıklanan Galataport’un da pandemi nedeniyle başka bahara kaldığını belirten Soydan, “Önümüzdeki dönemde Şahenk’in servetinde erime görmek şaşırtıcı olmayacak” değerlendirmesini yaptı.

Soydan, Doğuş Holding’in borcunun bir yılda yaklaşık 10 milyar TL artarak 36 milyar liradan 2021’de 46 milyar liraya çıktığını da kaydetti.