Abone Ol

Feminist sanatçı Deborah de Robertis Mona Lisa tablosu önünde soyundu

Paris’teki Mona Lisa tablosunun önü, ilginç bir eyleme sahne oldu. 33 yaşındaki feminist sanatçı, cinsel organını göstererek “Benim cinsel organım, benim telif hakkım” diye bağırdı.

Deborah de Robertis Mona Lisa tablosu önünde soyundu

Paris’teki Louvre Müzesi’nde bulunan Mona Lisa tablosu önünde ilginç bir eylem yapıldı. 33 yaşındaki Deborah de Robertis, “Benim cinsel organım, benim telif hakkım” diye bağırarak Leonardo Da Vinci’nin meşhur tablosunun önünde soyundu.

Onlarca müze ziyaretçisi şaşkın gözlerle gösteriyi izledi. Güvenlik görevlileri, Fransa ve Lüksemburg vatandaşı olan genç sanatçıyı gözaltına aldı. Bir güvenlik görevlisi, gözaltına almaya alışırken kadının kendisini ısırdığını söyledi. De Robertis, teşhircilik ve saldırı suçlamasıyla karşı karşıya.

De Robertis, daha önce de benzer eylemler yapmıştı. Nisan ayında yaptığı eylemden sonra, “Amacım cinsel organımı göstermek değil, Valie Export’un meşhur fotoğrafını taklit etmek. Kadınların sanat tarihindeki yerini sorgulatmaya çalışıyorum. Bu yüzden eylemlerimi müzelerde yapmam gerekiyor” diyerek amacını açıklamıştı.

'Mona Lisa'nın nü taslağı' Fransa'da bulundu

Bu eylem, Fransız küratör Mathieu Deldicque’nin, Paris'teki Conde Müzesi'nde 1862'den beri sergilenen kara kalem taslağın Mona Lisa'ya ait olduğunu açıklamasıyla üst üste geldi.

Monna Vanna olarak bilinen resmin bugüne kadar Leonardo da Vinci'nin stüdyosunda çizildiği biliniyordu ancak resmi bizzat da Vinci'nin yaptığı düşünülmemişti. Fakat uzmanlar, artık bu resmi da Vinci'nin Mona Lisa'nın taslağı olarak yaptığı görüşünde.