Abone Ol

Fazıl Say, Babası Ahmet Say için Bestelediği Eserini İlk Kez Törende Dinletti

Fazıl Say’ın babası, müzikolog, yayıncı, öykü ve roman yazarı Ahmet Say, Ankara’da düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Fazıl Say, Babası Ahmet Say için Bestelediği Eserini İlk Kez Törende Dinletti

Besteci ve piyanist Fazıl Say’ın babası, müzikolog, yayıncı, öykü ve roman yazarı Ahmet Say, yarın Ankara’da düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Fazıl Say da babası için yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Babamın pek çok insana dokunmuş olduğunu görüyoruz. O herkesin, Türkiye’deki tüm müzikçilerin Ahmet abisiydi. Bu bizim ailemiz için bir onur. Onun edebiyat eserlerine de müzik eserlerine de sahip çıkacağız. Babamın ve Say ailesinin eserlerinin olduğu bir vakıf kurmayı planlıyoruz. Babamın eserleri ölümsüzdür ve hep kalacaktır. Tek başına arabasıyla bütün müzik fakültelerine, öğretmenlerine kitaplarını kendi götürdü.”

‘BABAMI ANLATA ANLATA BİTİREMEYİZ’

Babası Say ile bir anısını da anlatan Fazıl Say, “12 Eylül günü eve jandarmalar gelmişti. Onların gelmesine dakikalar kala evde bulunan bütün sol kitapları duvar piyanosunun içine koymuştu. Jandarma evi aradı, piyanonun ne olduğunu sordular. Babam bir müzik aleti olduğunu söyledi. Bize bir mastika çalsın o zaman dediler. Ben de çaldım. Ahmet Say’ı anlata anlata bitiremeyiz. Ben oğlu olarak ne çok şey kazandım. 1980’li yıllarda Ahmet Say’ın oğluydum. Şimdi bakıyorum gazeteler Fazıl Say’ın babası yazmış” ifadelerine yer verdi.

FAZIL SAY, BABASI İÇİN BESTELEDİĞİ ESERİ İLK KEZ TÖRENDE DİNLETTİ

Fazıl Say, konuşmasının devamında babasına beste yaptığını, ancak Say’ın dinleme fırsatı olmadığını söyleyerek, “Babam Ahmet Say” adlı eserini törene katılanlara dinletti.

Say için buradaki törenin ardından Ankara Kocatepe Camii’nde cenaze namazı kılınacak. Say daha sonra Karşıya Mezarlığı’nda toprağa verilecek.