Abone Ol

Fatih Terim'den Arda Turan açıklaması...

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve Mehmet Topal 2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde yarın akşam oynanacak Ukrayna karşılaşması öncesi Konya Büyükşehir Belediye Stadı'nda basın toplantısı düzenledi.

Fatih Terim'den Arda Turan açıklaması...

Basın toplantısında ilk olarak sözü Mehmet Topal aldı. İşte Topal'ın sözleri;
"A Milli futbolcu Mehmet Topal, "Çok iyi bir takıma karşı oynayacağız. Onlar da yeni jenerasyon. Seyirci avantajımızı kullanmak istiyoruz. Bu iki maç çok önemli, hedefimiz 6 puan. Hırvatistan gibi zor deplasmandan 1 puan aldık. Hocamızın dediği gibi yenemiyorsak da yenilmeyelim. Hocamız nerede görev verirse orada oynayacağım, fark etmiyor. Takım adına konuşacak olursam, bu bizi olumsuz etkiliyor. Biz konsantrasyonumuzu Dünya Kupası'na gitmeye verdik. Biz tecrübeli olduğumuz için üstesinden geliyoruz ama kadro ile ilgili haberler genç arkadaşlarımızı üzüyor. Kötü oynadığımız zaman, hedeflere ulaşmadığımız zaman istediğiniz her şeyi söyleyin ama böyle iki maç öncesi destek olmalısınız." dedi.

Mehmet Topal'ın açıklamasının ardından Fatih Terim açıklamalarda bulundu. İşte Terim'in açıklamaları;
"Bizi bekleyen 2 tane önemli karşılaşma var. Bu maçlar için teknik anlamda, taktik anlamda iyi hazırlandığımızı düşünüyorum. Çalışmalarımızı sahaya yansıtabilirsek istediğimiz sonuçları elde edip yolumuza devam ederiz diye düşünüyorum. Gönül isterdi ki rakiplerimizi konuşalım, analizini yapalım ama biliyorum ki gündeminizde başka şeyler var. Medyayı takip ettiğimiz bilmenizi isterim. Bu konuya bir açıklık getiriyim. Türkiye Futbol Direktörlüğü kavramının ve görev tanımının ne olduğuna ilişkin sanıyorum bir kafa karışıklığı var. Onu bir açıklıyım. Şöyle diyebiliriz. Türkiye futbolunun geleceği için bir plan ve proje oluşturarak kısa orta ve uzun vadeli bir yapı oluşturma işidir. Bir çok projede dirsek temasında olur. Fazmla detayını başka toplantılarda konuşuruz ama daha net anlaşıması için başka bir program yaptık. Önümüzdeki maçlar sonrası TFF'nin kendi sayfasında Türkiye Futbol Direktörlüğü faliyet raporunu aylık olarak yayınlayacağız.

"OYUNCULARIMI YEDİRMEM"
Türk futbolunun gelişimi için marka değerinin artırılması için katkısı, bilgisi, projesi kim varsa geçmişte olduğu gibi bundan sonra da bizzat onlara da kapımın açık olduğunun sizlerin huzurunda açıklamak istiyorum. Gelelim diğer konulara... Burdaki emekçiler lütfen söylediklerimden alınmasınlar. Şimdi çoğunuz yine milli takım öncesi maç öncesi yaşanan servis edilen yazılan söylenen duyumla, yalanla beslenmeden dolayı patlamamı kızmamı ağzıma geleni söylememi istiyorsunuz. Ama beklentileri karşılayamacağım kusura bakmayın. Planların aleti olmayacağım. Görevimin ve pozisyonumun sorumluluğu üzerinde davranmaya ve ihtiyacımız olan sağduyaya ve sakinliği göstermeye çalışacağım, bu sakinliğe özen göstereceğim. Hepiniz biliyorsunuz ve görüyorsunuz ki son günlerde çıkan milli takım kadsonua aldığım ve almadığım oyuncularla ilgili şahsımla ve oyuncularımya ilgili. Haksızca ve karalayıcı ifadelerden gerçekten büyük üzüntü duyduğumu belirtmek isterim.

Ordan duydum burdan duydum diye ortaya atılan çirkin iftiralarla ilge ilgili tek tek mücadele edeceğimi bilmenizi isterim. Oyuncularımla alakalı ahlaksızca haber ve yorumlara izin vermeyeceğimden emin olabilirsiniz. Geçmişte olduğu gibi. Ben kendi açımdan gerekeni söylemişken. Bedelini ödemeyi göze almış ve hatta milli menfaatleri kendi dünya duruşunun ve karakterinin önüne koyarken sağduyu ve aklı selim düşünceden çıkarak beni planlarının önünde görenlere kendimi de kadroya aldığım veya almadığım oyuncularımı da yedirmem.

Kadroya aldığım ve almadığım oyuncular bu ülkenin bir evladıdır. İçimde bulunduğum durumu özetleyen bir atasözü var. 'Göz o ki dağın arkasını göre akıl o ki başına geleceğini bile. İçinde olduğum dağın arkasını ve sislerin arkasındaki gerçekleri görmeye daha yeni başladılar.

Suni yıpratma çabası içinde olanlara kendimi de, kadroya aldığım veya almadığım oyuncularımı da yedirmem. Türk futbolunun geleceği için herkesi sağ duyuya davet ediyorum. Birlik olmaya ihtiyacımız var. İçinde bulunduğum dağın arkasını ve sislerin arkasındaki gerçekleri görmeye herkes daha yeni başladı. Daha nitelikli ve daha kaliteli bir spor medyası için sizlerden ricada bulunuyorum.

"HEPSİNİN BAŞIMIN ÜSTÜNDE YERİ VAR"
Ahımız var diyenlerin başımız üzerinde yeri var. Bu şekilde beni eleştirenler kıymetliler. Bunu herkes bilsin. Saygı çerçevesine eleştiren herkesin başımızın üstünde yeri var. Hepinizin yaptığı işin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Sizin bekledikleriniz olduğu gibi, benim de istediklerim oluyor. İstemeden gönlünü kırdıklarım, geçmişteki manipüle edilmiş bilgilerden ahımız var diyenler, hepsinin başımın üstünde yeri var. Kadroda olmayan oyuncularım hakkında soru almayacağım. Cevaplamak istemediğim için değil. Genç oyuncularım etkilenmesin diye. Şimdi Ukrayna ve İzlanda maçı ile ilgili sonu varsa alacağım.

'EMRE MOR'U KAZANDIRANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM'
Emre Mor son 3 ayda kalbimize giren bizi meşgul eden çok yetenekli bir oyuncu. Sonsuz teşekkür ediyoırum onu kazandıranlara... Çok doğru bir transfer yaptı bence Dortmund'a giderek ve süre almasına çok memnunum. Çok güzel işler yapacağına inanıyorum. Her geçen gün iyiye gidiyor. Süre aldıkça daha da iyi olacak. 10-15-50 dakika hiç önemli değil yeterki oynasın. Oyunu özellikle son bölgede zaten olağanüstü yetenekleri var kimsede olmayan bir de arkadaşlarıyla kontakt olarak oynarsa çok daha iyi olur. Burada seyircimizle birlikte iyi işler yapacağını düşünüyorum. Şu sabrı hepimiz göstermeliyiz. 18-19 yaşındak ibir gençten bahsediyoruz. 3-4 ay önce küçük bir takımda yani ekonomik olarak küçük bir ekip birden bire Türkiye Milli Takımı daha sonra Dortmund'a gitti. Herlşeyi dört dörtlük bekleyemeyiz herkese tanıdığımız töleransı ona da tanıyacağız. Allah zeval vermesin.

SHEVCHENKO AÇIKLAMASI
Shevchenko ile kısa bir süre çalıştık ama dünyanın en büyük oyuncularında bir tanesi tartışlmasız. İtalya tarihininin unutulmazları arasına girmişti. Büyük futbolcu kimliğiyle yetinmeyerek teknik adamlıkta da bilgiler edilnerek daha donanımlı olacağına yürekten inanıyorum. Tanıyacağınız çok beyefendi bir sfutbolcuydu ve büyük bir antrenör olacak. Ustanın çıarğı çıarğın ustayı Kaybedersek gidip elini sıkmaktan büyük zevk alırım bunu hakeden bir insan. Zaman zaman görüşüyoruz telefon veya rastlaştığımız bu yüzden çok mutluyum. Ukrayna'nın başında olduğu için biraz daha dikkatli olmalıyız.

'ÖMER BENİM EVLADIM'
Ömer Toprak açıkcası yaşanan bir olaydan sonra almadık. Onun sakatlıkları oldu olmadı. Yarın yine olmayabilir. Arkadaşlar ben burada inanın bana yani şahsi bir işim kimseyle olması mümkün değil. Antalya'da prim meselesi değil dedim getirdiğiniz prim meselesine bağladınız. Sonuç olarak bunlar olur. Ama şunu hiç unutmayın. Benim bir gün herhangi bir oyuncuya geniş kadroyu göndermediğim olmadı. Ömer'e biz hep gönderdik bakış açıp hep buydu. Ömer benim evladım, futbolcum hep yle oldum.

CANER, GÖKHAN VE HASAN ALİ KALDIRIM AÇIKLAMASI
Caner'e gelince açıklamasını yaptım. Ben istedim bunu belirttim. Hasan Ali iyi olsaydı belki hiç almayacaktım. Bu benim kendi tasarrufum. Bu bir... İkincisi Caner'in bir de sağlık durumu var. Hem Hasan Ali'nin sağlık durumu hem Caner'in sağlık durumu var. İkisi de sıkıntılı doktorlarımız görüşüyor. Bugün ilk kez idmana çıkacak. Hasan Ali kadroya geliyordu son dakika Fenerbahçe ve Milli Takım doktorları görüştüler ve olmadı. Bizim için önce sporcu ve insan sağlığı geliyor. Esasları budur.

Gökhan'ı almadım bu kez yani Ömer ve Gökhan mevzusundan dolayı değil. Ömer ile Gökhan sadece olmaz Hakan'da olur. onlar iyi arkadaş oldular biz dışarıda kaldık. Onlar tamir ederler, etmeliler doğru yolu bularak.

FORVET AÇIKLAMASI
Mevlüt Fransa'da iyi oynuyor. Enes, Hollanda'da önemli bir rol üstlendi. Yunus ve Cenk de bu sezon çok iyi... Biri yapamazsa öbürünü sokarız. O yüzden bu sayıları çoğaltacağız. Bir sürpriz yapacaktır. Hoffenhaim'da bir oyuncu var daha olmadı.Türkiye'nin her tarafındaki oyuncuları kadroya almaya çalışıyoruz. Okay var. Lig maçları, iyi ve kötü osnuçlar bunları unutup milli maça hazırlanmak gerekiyor. Bu çocuklara sahip çıkmak gerekiyor. Allah yolumuzu açık etsin. Hepinize sevgiler, saygılar iyi akşamlar...