MedyaFaresi MedyaFaresi

Fatih Portakal belden aşağı habere isyan etti

Türkiye'nin en çok izlenen ana haber sunucusu Fatih Portakal, sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde 1,5 yıl önceki sözleri kullanılarak yapılan çirkin haberciliğe tepki gösterdi.

Eklenme: 20 Kasım 2015 18:19 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 18:40

Vatan ve Yeni Akit gazetesinin internet siteleri Fox ana haber sunucusu Fatih Portakal'ın 1 yıl önce söylediği "Peşmerge olmasaydı bugün Amerli'deki Türkmenlerin tamamı IŞİD tarafından kesilecekti. Türkiye sadece olayı izleyen noktadaydı. Dolayısıyla Türkmenler ABD'ye, peşmergeye ve PKK'ya teşekkür etmeli" sözlerini sanki bugün söylemiş gibi yayınlayıp, belden aşağı nitelikte bir habere imza attı.

Twitter'dan duruma sert tepki gösteren Fatih Portakal, asılsız haberi yapanlardan özür ve tekzip beklediğini söyledi.

Bunun üzerine Vatan gazetesi haberi  "Fatih Portakal'ın 1 yıl önce söylediği sözler ortalığı karıştırdı" şeklinde değiştirdi. Portakal'ı hedef gösteren habere sosyal medyada tepki yağdı.

İşte Fatih Portakal'ın tweetleri..

1 YIL ÖNCE NE OLMUŞTU?

1 Eylül 2014 tarihinde yayınlanan konuyla ilgili haber şöyle...

Şii milisler, Peşmerge ve ABD savaş uçaklarının katıldığı haziran ayından beri düzenlenen en büyük operasyonla IŞİD’in yeni bir katliam yapması engellenmiş oldu. IŞİD’e, açlık ve susuzluğa direnen halk, kutlama yaptı.

Irak ordusu dün öğle saatlerinde ‘İslam Devleti’ (İD) adını alan terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kuşatması altındaki yaklaşık 20 bin Şii Türkmen’in yaşadığı Amerli kasabasına girmeyi başardı. IŞİD’in Musul’u ele geçirdiği haziran ayından beri düzenlenen en büyük askeri operasyona, Irak ordusunun dışında Şii milisleri ve IKBY’ye bağlı Peşmerge güçleri de katıldı.

ABD, hava saldırılarıyla operasyona destek verdi. Irak ordusu sözcüsü General Kassam Atta, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, “Güçlerimiz Amerli’ye girdi ve kuşatmayı kırdı. Çok önemli bir başarı” dedi.

Amerli halkı askeri helikopterlerle tahliye edilmeye başlandı. Irak “Ulusal İttifak” üyesi Türkmen milletvekili Niyazi Mimaroğlu, Amerli için acil yardım çağrısında bulunurken, kuşatmaya direnen kasaba sakini Mehdi Taki, “Amerli kurtarıldı. Sokaklarda halk kutlama yapıyor” dedi. Operasyonda iki cepheden saldırıya uğrayan IŞİD ise bölgeden çekilmek zorunda kaldı, 56 militan teslim olmak zorunda kaldı. Ayrıca Amerikan savaş uçakları Amerli’nin korunmasından sorumlu Irak güvenlik güçleriyle koordinasyon halinde üç hava saldırısı düzenleyerek önceki gece IŞİD’e ait beş zırhlı aracı ve bir kontrol noktasını da vurmuştu. ABD, daha önce IŞİD’den kaçıp Sincar Dağı’na sığınan Ezidilere de hava yardımı yapmıştı.