Abone Ol

Fatih Altaylı’nın Yazdığı Çok Ama Çok Önemli İstifalar Kimin?

Gazeteci Fatih Altaylı’nın isim vermeden yazdığı ‘çok ama çok önemli istifa’nın kime ait olduğu Ankara kulislerini hareketlendirdi.

Fatih Altaylı’nın Yazdığı Çok Ama Çok Önemli İstifalar Kimin?

Habertürk yazarı Fatih Altaylı’nın dünkü yazısında aktardığı ‘çok ama çok önemli istifa’, kulislerinin en çok konuşulan konuları arasına girdi. Ankara’da 3 kurum ve 3 isim üzerine yorumlar yapılıyor.

Altaylı dünkü yazısında, “En ‘tepe’deki kaynaklardan teyit ettirdiğini” söylediği bir istifa kulisini paylaşmıştı. “Çok ama çok önemli” dediği istifanın adresine dair bilgi vermeyen Altaylı, ilgili kuruma dair “Türkiye’de son zamanlarda çokça gündeme gelen, hatta zaman zaman çok da eleştirilen bir kurum vardır” ifadelerini kullanmıştı.

Altaylı yazısında istifayla ilgili, “Yeni yılın ilk günlerinde bu kurumun başındaki bu isim bağlı olduğu üst makama istifasını verdi. Üst makam da zaten istenilen bu istifayı aldı ve cebine koydu” derken, “Bu istifanın kurumun bu ay göstereceği performansın bağlı olduğu kişi tarafından beğenilip beğenilmemesine bağlı olarak işleme koyulacağını veya koyulmayacağını zannediyorum” diye yazmıştı.

YETKİN İKİ İSMİ YAZDI

Gazeteci Murat Yetkin, bugünkü yazısında kulislerde konuşulan iki ismi yazdı. Yetkin, “Ankara’da beş kritik soru” başlıklı yazısının ilgili bölümünde, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’in adlarının istifa kulislerinde geçtiğini söyledi.

Yetkin’in yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

“İlk gelen isimlerden birisi Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, diğeri de TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer oldu Ankara kulislerinde. Ancak Kavcıoğlu’nun zaten AK Parti adına milletvekilliği yapmış, siyasi bir kişilik olması nedeniyle üzerinde daha çok yorum yapılan isim Dinçer. Malum bu istifalar önce yalanlanıyor, sonra bir bakıyorsunuz bir gece yarısı kararnamesiyle “görevden affı” Erdoğan tarafından kabul edilmiş oluyor. Buna son örnek, önceki Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk olmuştu.

Tabii istifası bekletildiği söylenen isim bir Bakan ya da Beştepe’den biri isim de olabilir ama akla ilk gelen ekonomi oluyor mevcut durumda.”

KULİSLERDEKİ ÜÇÜNCÜ İSİM

BirGün’ün edindiği bilgilere göre kulislerde konuşulan bir isim daha var; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun.

Muhalefeti hedef alan açıklamaları, eşi ve kendisinin çifter maaşa bağlanmaları nedeniyle sık sık siyasi tartışmaların gündemine gelen Fahrettin Altun, son aylarda daha arka planda kalan bir profil çiziyor. Altun’un kamuoyu önünde çok fazla görünmemesinin sebebinin, son zamanlarda yaşanan ‘iletişim kazaları’nın olduğu iddia ediliyor.

Kamuoyunun gündemine gelen son iletişim kazası 2 Aralık 2021’de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Twitter hesabından yayınlanan video olmuştu. Videoda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun halkı tehdit ettiği iddia edilmiş, ancak Kılıçdaroğlu’nun vaatlerinin sıralandığı bir görüntü ortaya çıkmıştı. Videoyu Kılıçdaroğlu da esprili biçimde paylaşırken sosyal medyada “Best of Kılıçdaroğlu” yorumları yapılmıştı.