MedyaFaresi MedyaFaresi

Fatih Altaylı: Tam Kapanma Falan Olmayacak

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, bugün gerçekleştirilecek olan kabine toplantısından çıkacak karar hakkında "Tam kapanma falan beklemeyin. Böyle bir şey olmayacak." görüşünü savundu.

Eklenme: 13 Nisan 2021 16:14 - Güncelleme: 13 Nisan 2021 17:45

HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, bugünkü kabine toplantısında gündeme geleceği belirtilen tam kapanmaya ilişkin olarak, "Herkes bugün Bakanlar Kurulu’ndan nasıl bir karar çıkacağını, tam kapanma olup olmayacağını merak ediyor. Tüm uzmanlar, ister iktidara yakın olsun ister iktidara uzak, ortaklaşa bir biçimde 'Tam kapanma olacaksa 14 gün hiçbir işe yaramaz en az 1 ay olmalı' diyorlar. Çünkü 14 günlük bir tam kapanma sadece ev işi bulaşmayı artırıp, açılma ile birlikte vaka sayısında patlama yaratmaktan başka bir işe yaramayacak düşüncesindeler. Bu nedenle tam kapanma falan beklemeyin. Böyle bir şey olmayacak." görüşünü savundu. 

Altaylı yazısında, "Merkez Bankası’nın 128 milyarı nerede bilmiyorum ama ülkenin böyle bir tam kapanmanın maliyetini karşılayacak durumda olmadığını biliyorum. Bu yüzden tam kapanma falan olmayacak. Yine belirli sektörlerin üzerine yüklenilecek. Şehirlerarası yolculuklara bir kısıtlama gelebilecek. Her türlü seyahatte HES kodu uygulaması olabilecek. Düğün, cenaze gibi ortamlara daha sert tedbirler koyulabilecek.- Açıkçası daha ötesi olacak gibi durmuyor. Bu yöntemle vakaların bitmesi değil yaza kadar yavaş yavaş azalması umut edilecek ve yazın gelecek aşılarla birlikte önümüzdeki sonbahara daha düşük sayılarla girilmesi sağlanacak. Olacak olan budur. Fazlası değil." düşüncesini dile getirdi.