Abone Ol

Fahrettin Altun'un Geliri Arttı, Maaşlarından Biri Zamlandı

Borsa İstanbul'da “Huzur Hakkı”na zam yapıldı. Böylece, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu'nda bulunan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a her ay 24 bin TL "huzur hakkı" ödemesi yapılacak.

Fahrettin Altun'un Geliri Arttı, Maaşlarından Biri Zamlandı

Borsa İstanbul (BİST) AŞ’nin dün Olağan Genel Kurulu’nda yönetim kurulu üyelerinin 2021 yılında alacakları net huzur hakkına yüzde 33 zam yapıldı. Aralarında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un da olduğu ve Türkiye Varlık Fonu Başkanvekili Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın da bulunduğu yönetim kurulu üyelerinin her birine aylık net 24 bin TL huzur hakkı ödenecek. Huzur hakkı 2020 yılında net 18 bin TL idi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel 3 Aralık 2020’de Altun’un evine en az 5 maaş girdiğini belirterek, “Evine en az 5 maaş giren Pergolacı Fahrettin, kendi maaşına yüzde 20 zam yapmış. Yetmemiş, fazladan maaşları için ödemesi gereken vergiyi de Borsa İstanbul’a ödettirme kararı almış. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceklerdi, ezilmeyen tek vatandaş Fahrettin Altun!” ifadelerini kullanmıştı.

Buna mukabil Altun, tek bir maaşı olduğunu ifade ederken, eşi Fatmanur Altun’un sadece Marmara Üniversitesi’nden ücret aldığını belirtmişti.

VERGİSİNİ DE BORSA İSTANBUL ÖDEYECEK

Alınan kararda ayrıca özel araç tahsisi, görevle ilgili konularla yolculuk, seyahat, konaklama, harcırah, temsil ödeneği haklarından yararlanma imkanı, ayrıca bu kişilerin eşleri, çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları kimselerin Borsa İstanbul A.Ş personeli ile aynı şartlar dahilinde sağlık yardımlarından yararlandırılması gibi haklar tanınırken, Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin birden fazla işverenden ücret alması dolayısıyla gelir vergisi beyannamesi vermeleri durumunda ilave verginin Borsa İstanbul A.Ş tarafından ödenmesi ve devlet memuru olunması durumunda ise hesaplanan ilave verginin tamamının Borsa İstanbul A.Ş tarafından ödenmesi de aynen kabul edildi.