Abone Ol

Facebook ve İnstagram hastane saldırısını sansürledi

Instagram ve Facebook, Gazze'deki hastane saldırısına ait olduğu iddia edilen bir fotoğrafı paylaşmaya çalışan kullanıcılarına, gönderinin "cinsel içeriğe sahip olduğunu veya çıplaklık kurallarını ihlal ettiğini" belirtti.

Facebook ve İnstagram hastane saldırısını sansürledi

Meta'nın sahip olduğu sosyal medya platformları Instagram ve Facebook'un, İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısına dair paylaşılan görüntüleri sansürlediği iddia edildi. Platformların ilgili gönderileri 'cinsel içerik' ve 'çıplaklık' kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle paylaşmadığı söylendi.

Elektrik kesintilerinin ve tahrip edilen telekomünikasyon altyapısının bölgeden görüntü paylaşımını zorlaştırmasına rağmen, paylaşılabilen görüntüler de Meta'nın "sansür" mekanizmalarını harekete geçirdi.

Bölgede ve bölge dışında bulunan sosyal medya kullanıcıları, silinen gönderilerden, kilitlenen hesaplardan ve engellenen aramalardan şikayetçi oldu.

İfade özgürlüğü bağlamında Meta ile doğrudan işbirliği yapan Filistinli dijital haklar grubu 7amleh'in sözcüsü Eric Sype, çatışmayla ilgili sansürlenen gönderiler hakkında yüzlerce kullanıcının şikayetinin belgelendiğini söyledi.

Dijital haklar grubu Access Now'da politika analisti olan Marwa Fatafta da İsrail'in Gazze Şeridi'ne Mayıs 2021 tarihleri arasında düzenlediği saldırılarda yine kullanıcıların sosyal medya paylaşımlarının engellendiğini ve Meta'nın bu olayı teknik bir soruna bağladığını anımsatarak, "Bu, 2021 yılındaki gibi bir sansür kargaşası. Gazze'deki internet kesintisi düşünüldüğünde durum daha da vahim."

Görüntülerin yayından kaldırılmasının Meta'nın resmi politikası nedeniyle değil, şirketin dış kaynaklı insan denetimi ve otomatik görüntü işaretleme yazılımının zaman zaman düzensiz çalışan kombinasyonundan kaynaklandığı iddia ediliyor.

İSRAİL'İN HASTANE SALDIRISI

İsrail'in Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesine 17 Ekim tarihinde gerçekleştirdiği saldırıda 471 kişi yaşamını yitirmiş, 28'i ağır 342 kişi yaralanmıştı.