Abone Ol

EYT'de işe başlama tarihi için flaş açıklama: Askerlik borçlanması bile...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaya takılanlar (EYT) düzenlemesi hakkında, "EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez" dedi.

EYT'de işe başlama tarihi için flaş açıklama: Askerlik borçlanması bile...

Bilgin, aralıkta çözülmesi beklenen EYT ile ilgili Star Haber'de konuştu.  EYT için net tarihin 8 Eylül 1999 olduğunu kaydeden Bilgin, "Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar ancak eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ama işe başlangıcı geri çekmez. Öyle bir şey yok” ifadesini kullandı.

Emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primlerinin 5 puan yükseldiğini ve patronların EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını istediğini belirten Bilgin, “İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz, sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz” diye konuştu.