Abone Ol

Eylem Tok ve oğlu ABD polisi tarafından yakalandı: Türkiye'ye iade edilecekler mi?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Eylem Tok ve oğlu Cihantimur Tok'un Türkiye'nin iade talebi kapsamında ABD'de yakalandığını açıkladı.

Eylem Tok ve oğlu ABD polisi tarafından yakalandı: Türkiye'ye iade edilecekler mi?

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde ölümlü kazaya karıştıktan sonra oğlu ile ABD’ye kaçan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur yakalandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden bugün aldığımız bilgiye göre Eylem Tok ve Cihantimur Tok ABD'de iade talebimiz kapsamında yakalanmışlardır. Süreci Bakanlık olarak yakından takip ediyoruz" dedi.

Bakan Tunç, paylaşımında 17 yaşındaki Timur Cihantimur’un adını Cihantimur Tok olarak yazdı, daha sonra hata düzeltildi.

İstanbul'daki trafik kazasında Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve onu yurt dışına kaçıran annesi Eylem Tok hakkında kırmızı bülten çıkarılmıştı. Bakan Tunç, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımla anne ve oğulun yakalandığını bildirdi. 

Tunç'un açıklamasının tamamı şöyle:

"ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden bugün aldığımız bilgiye göre Eylem Tok ve Cihantimur Tok ABD de iade talebimiz kapsamında yakalanmışlardır.

Süreci Bakanlık olarak yakından takip ediyoruz."

Boston'da eve düzenlenen baskınla yakalandılar

ABD'nin Boston Polis Departmanı (BDP), İstanbul'da bir kişinin ölümüne ve 4 kişinin yaralanmasına neden olduktan sonra ABD'ye kaçan Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok'un, evine düzenlenen baskınla yakalandığını belirtti.

BDP'nin Anadolu Ajansı ile paylaştığı polis raporuna göre, Cihantimur ve annesi Tok, bu sabah gözaltına alındı.

Raporda, Güney Florida Bölge Mahkemesi'nin çıkardığı tutuklama kararı üzerine Boston Kaçaklar Birimi polislerinin, iki sanığın bulunduğu eve yerel saatle sabah 9.30 civarında baskın düzenlediği ve anne ile oğlunu olaysız şekilde gözaltına aldığı belirtildi.

Cihantimur ve Tok federal mahkeme binasına götürülürken, tutuklama kararında Cihantimur için "taksirle öldürme ve yaralama", annesi Tok'un da "suçluyu koruma" suçlamalarıyla Türkiye'ye iadesinin istendiği kaydedildi.

Reuters'ın haberine göre Tok ile oğlu Cihantimur'un Türkiye'ye iadelerine ilişkin karar verilene dek tutuklu kalıp kalmayacaklarına Salı günü görülecek duruşmada karar verilecek.

Mahkeme belgelerine dayandırılan habere göre savcılar anne ile oğlunun fırsat verildiğinde firar etmek için yeterli parasal kaynaklara sahip olduğu değerlendirmesini yaptı.

Tok'un eski eşinin tanınmış bir plastik cerrah olduğuna işaret eden savcılar Eylem Tok gözaltına alındığında 5 bin dolar nakit parasının olduğu ve oğlu Cihantimur ile birlikte yıllık ücreti 46 bin dolar olan özel bir okulu da gezdiklerini bildirdi.