Abone Ol

Evrensel'in ardından Birgün çalışanlarının da basın kartları iptal edildi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, BirGün çalışanlarının basın kartlarını iptal etti.

Evrensel'in ardından Birgün çalışanlarının da basın kartları iptal edildi

Başkanlık sistemine geçişle Basın Kartları Komisyonu’nun Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması ardından muhalif gazetecilerin ‘basın kartları’ birer birer iptal ediliyor.

Evrensel gazetesinde çalışan gazetecilerin ardından Birgün gazetesinde çalışan gazetecilerin de kartları iptal edildi. Aylardır devam eden ‘basın kartı değişiklik çalışması’ boyunca sürecin neden bu kadar uzadığına dair İletişim Başkanlığı’ndan Birgün gazetesine hiçbir bilgilendirme yapılmazken, süreç sonunda ise bazı çalışan, yazar ve yöneticilerin basın kartları iptal edildi. Söz konusu iptal hakkında herhangi bir resmi bildirim yapılmadı.

Basın kartları iptal edilen BirGün çalışanları şöyle: Yayın Koordinatörleri Yaşar Aydın ve İbrahim Varlı, Ek Yayınlar Sorumlusu Berkant Gültekin, yazarımız Doğan Tılıç ve Ankara muhabirlerimiz Hüseyin Şimşek ile Oktay Evsen.

TILIÇ: İLETİŞİM PROFESÖRÜ’YÜM VE BASIN KARTIM İPTAL EDİLDİ!

Birgün yazarlarından, Başkent Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Doğan Tılıç, basın kartının iptal edilmesi ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın garabet niteliğindeki uygulamasına şu ifadelerle tepki gösterdi:

“Basın kartımın iptal edilip edilmediğini kesin olarak bilmiyorum. Bu sabah e-devlet'te kontrol ettiğimde ‘iptal edildi’ ifadesini gördüm. 1986 yılından beri gazetecilik yapıyorum. Önemli uluslararası medya kuruluşları için çalıştım, çalışıyorum. Yıllarca Afganistan, Irak, Yugoslavya gibi çatışma bölgelerinde savaş muhabiri olarak çalıştım. Devlet başkanları/liderler ile yurt dışında/içinde röportajlar yaptım. Ulusal ve uluslararası gazetecilik ödülleri aldım.

2016 yılında Malaga Üniversitesi UNESCO Kürsüsü tarafından ‘Uluslararası Basın Özgürlüğü’ ödülü verildi. Uluslararası Basın Kartım var. Avrupa'nın ve Türkiye'nin önemli gazetecilik örgütlerinde yöneticilik yaptım, yapıyorum. İletişim profesörüyüm ve yıllardır üniversitelerde ders veriyorum. Şimdi, benim gazeteci olmadığıma karar verilmiş ve ‘Sürekli Basın Kartı’m iptal edilmişse, bu benden çok onu iptal edenlerin sorunudur. Kartımın iptal edilmiş olması benim gazeteciliğimden bir şey eksiltmez.”

SARAY’A BAĞLANDI, ÇİLE BAŞLADI

Daha önce Başbakanlık bünyesindeki Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ adı verilen başkanlık sistemine geçişle beraber Cumhurbaşkanlığı’na bağlanmış ve ‘İletişim Başkanlığı’ adını almıştı.

BYEGM’e bağlı Basın Kartları Komisyonu da böylece Cumhurbaşkanlığı denetimine girmişti. Düzenleme ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, bütün basın kartlarını yenilemek için çalışma başlatmış, ancak bu ‘yenileme’ süreci, muhalif gazetecilerin basın kartlarının iptal edildiği bir duruma düşmüştü.

Cumhuriyet