Abone Ol

Evde Yılbaşı Sofrası Bile Lüks Oldu: En Ucuzu 500 TL

Hayat pahalılığı ve devam eden koronavirüs salgını nedeniyle yeni yıla evde girmeye hazırlanan vatandaşın cebi yine de yanacak.

Evde Yılbaşı Sofrası Bile Lüks Oldu: En Ucuzu 500 TL

Dört kişilik bir ailenin çorba, pilav, ana yemek, tatlı, meze, kuruyemiş ve meşrubattan oluşan alkolsüz yılbaşı sofrası için en az 500 TL gerekiyor. Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi 5 kilogramlık bütün hindi en az 200 TL'den satılırken, bir diğer yılbaşı vazgeçilmezi kuruyemiş ve meyveler de cep yakıyor.

Sözcü gazetesinden Taylan Büyükşahin'in derlemesine göre  bir kilogram karışık çerezin fiyatı ortalama 150 lira olurken, 5-6 çeşitli meyve tabağının maliyeti de en az 70 TL'yi buluyor.  Kırmızı etle sofra kuracaklar ise kesenin ağzını açmak zorunda. Dana kuşbaşı fiyatı en az 95 TL. Antrikot fiyatı 160 TL'yi bulurken, kuzu etlerinin fiyatları ise katlanarak artıyor.

TAVUK FİYATLARI KIRMIZI ETLE YARIŞIYOR

Kuzu kuşbaşı fiyatları 130 TL'den başlarken, 1 kilogram pirzolanın fiyatı 170 TL'ye kadar çıkıyor. Tavuk fiyatları da artık kırmızı etle yarışıyor. Bir kilogram tavuk but fiyatı 70 TL'yi bulurken, 4 kişilik bir ailenin doyacağı tavuk yemeğin maliyeti 100 TL'yi geçiyor.

ALKOLLÜ SOFRA LÜKS OLDU

Yılbaşında sofraya alkol eklemek isteyenler kesenin ağzını açmak zorunda. Milli içki rakının 70'liği 175 TL olurken, 50'lik bir adet bira 15 TL'den başlıyor. Kırmız şarapta ise ortalama fiyat 80 TL'ler civarında.