Abone Ol

Esnaf Babacan'a Yakındı: Faturaları Ödememek için Erken Kapatıyoruz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Konya'da esnafı ziyaret etti. Babacan'ın ziyareti sırasında esnaflar pandemi sürecinde yaşadıklarına isyan etti.

Esnaf Babacan'a Yakındı: Faturaları Ödememek için Erken Kapatıyoruz

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Konya'da esnafı ziyaret etti. “Aylık 2 bin lira fatura geliyor. Yönetenlerden biri gelse iki ay döndüremez bu dükkânı. Artık elektrik yakmayalım diye saat 9’da kapatıp gidiyoruz” diyen esnafa Babacan, “Biz bütün bu kötüye gidişi içeriden gördük. Şu an yönetenler bu ülkenin sorunlarına asla çözüm bulamayacaklar” diye yanıt verdi.

Konya’da bir dönerci işletmesinde Ali Babacan’a derdini anlatan esnaf, “Cep harçlığı gibi verilen 1’er 3’er milyar ile biz nasıl geçinelim? 16 aydır soran eden olmadı. Dükkân sahibi kira istiyor, yıllık 35 bin lira kiram var. Bir senedir veremiyorum. Elektriğe doğalgaza durmadan zam geliyor. Burası küçük işletme aylık 2 bin lira fatura geliyor. Yönetenlerden biri gelse iki ay döndüremez bu dükkânı. Artık elektrik yakmayalım diye saat 9’da kapatıp gidiyoruz” ifadeleri ile derdini anlattı.

Babacan, “Biz bütün bu kötüye gidişi içeriden gördük. Şu an yönetenler bu ülkenin sorunlarına asla çözüm bulamayacaklar” diye yanıt verdi. Esnaf, “Başkanım sizin gibi güzel insanlar yıkacak bunları” diye karşılık verdi. Babacan bunun üzerine “Bizim derdimiz yıkmak değil, yapmak” dedi.

"Emekli oldum; et göremiyorum"

Bir diğer vatandaş ise Babacan’a şunları söyledi:

“Biz yıllardır çalıştık, emekli olduk. Emekliliğime sevinemedim bile. 1060 liraya emekli oldum. 1600 lira maaş alıyorum, 1000 lira kira veriyorum. Çocuğum liseye gidecek. Bayramda 100 lira ikramiye verdiler. Bir kilo bonfile 100 lira. Biz et göremiyoruz ki. Emekli maaşıma 76 lira zam aldım. Tavuğun kilosu 25 lira.”

"Ev eşyası mı alayım altın mı alayım?" 

Bir başka vatandaş ise yaşadığı ekonomik zorluğu şu sözlerle anlattı:

“Ben oğlumu nasıl evlendireceğim? Altının gramı almış başını gitmiş. Ev eşyası mı alayım, altın mı alayım, düğün mü yapayım? Düğün salonu 25-30 bin lira. O zaman gençlerimizi evlendiremeyeceğiz, bekar kalacaklar. Oğlum 30 yaşına geldi. TIR şoförü, krediyle aldı. Tırın yarısı da bankanın. Buna bir el atın, çare bulun başkanım.”