Abone Ol

Eski Cumhurbaşkanı'ndan Rusya itirafı!

12 Rus uçağını o ülkenin verdiği füzelerle düşürdük

Eski Cumhurbaşkanı: 12 Rus uçağını..

Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı, Ukrayna’nın yeni Odessa Valisi Mihail Saakaşhvili, 2008’deki Rusya savaşı sırasında Ukrayna’nın verdiği füzelerle 12 Rus uçağını düşürdüklerini ileri sürdü.

Savaşın yıldönümünde bazı basın mensuplarına konuşan Saakaşhvili, “Eğer Ukrayna’nın yardımı olmasaydı, Gürcistan yönetimi dayanamazdı. Ukrayna bize savunma yardımı yaptı, BUK ve OSA füze savunma sistemleri verdi. Onlarla 12 tane Rus savaş uçağı düşürdük. Askeri uzmanlarını gönderdi. Onlar olmasaydı, direnemezdik” dedi.

Güney Osetya krizi esnasında Rusya Savunma Bakanlığı, 3 SU25 ile bir Tu-22 tipi büyük bombardıman uçağı kaybettiklerini doğrulamıştı.

Saakaşhvili, o savaş esnasında tarihte ilk Tu22 uçağını düşürdüklerinden övgüyle bahsetti.

Rusya, 8 Ağustos 2008’de Gürcistan ordusunun Güney Osetya’ya saldırısı sonrası müdahale etmiş ve Gürcistan’ı işgal ettiği yerlerden çekilmeye zorlamıştı. Ardından da Gürcistan’dan ayrılan Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanımıştı.

Rus yetkililer o dönem, Gürcistan’ın Ukrayna’dan BUK ve TOR tipi füze sistemleri aldığını ileri sürmüş, Güney Osetya yönetimi de Ukrayna’yı Gürcistan’a keskin nişancı tüfekleri ile gönüllü savaşçılar göndermekle suçlamıştı.

2004’te Gürcistan’da batı yanlısı “Gül Devrimi” denilen bir sokak hareketiyle parlamentoyu fesheden grupta yer alan Saakaşhvili, 2004-2013 yılları arasında Gürcistan Devlet Başkanlığı yaptı.

Amerikan yanlısı bir siyasi profil çizen Saakaşhvili, seçimi kaybettikten sonra önce ABD’ye gitti. Ardından da 2015’te ilginç bir şekilde ülke değiştirerek, Amerikancı Poroshenko hükümetince Ukrayna’nın Odessa kentine vali atandı.

Odatv.com