Abone Ol

Erdoğan'ın yeni kabinesi dünya basınında

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yeni kabinesi, dünya basınında da geniş yer buldu.

Erdoğan'ın yeni kabinesi dünya basınında

14 Mayıs seçimlerini yakından takip eden birçok gazete, Erdoğan'ın tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından gelecek dönem değerlendirmeleri için gözünü kabine açıklamasına çevirmişti. Batı basını, özellikle Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olmasının, Türkiye'nin geleneksel ekonomi politikalarına dönebileceğinin bir işareti olduğu yorumlarında bulundu. 

Britanya'nın önde gelen gazetelerinden The Guardian, Erdoğan'ın yemininden önce  seçim kampanyası döneminin aksine birleştirici bir ton kullandığını ifade etti. Gazete, ayrıca Erdoğan'ın yemin toplantısına Venezuela lideri Nicolas Maduro, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in katıldığına dikkat çekti. 

The Guardian, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Dışişleri Bakanlığı'na getirilmesinin, Türkiye'nin dış politikasında değişime gideceğine işaret ediyor olabileceğini ifade etti. Britanya gazetesi, Erdoğan'ın Fidan için geçmişte "sır küpüm" dediğine dikkati çekti. 

ABD'nin önde gelen finans yayınlarından Bloomberg ise Erdoğan'ın yeni kabinesi ile ilgili haberinin başına Şimşek'i taşıdı.

Bloomberg, Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olmasını kabinedeki "en dikkat çekici atama" olarak nitelendirdi. Ajans, Şimşek'in "yabancı yatırımcının güvenini kazanma sınavıyla karşı karşıya olacağını" ifade etti.

Orta Doğu üzerine haberler hazırlayan Londra merkezli Middle East Eye da, Şimşek'in göreve getirilmesinin Erdoğan'ın ekonomi politikalarında değişikliğe gideceğine işaret ettiği değerlendirmesinde bulundu. 

"ULUSLARARASI SEVİYEDE SAYGI GÖREN ESKİ BANKACI"

EuroNews da Şimşek'i "Uluslararası seviyede saygı gören eski bankacı" olarak nitelendirdi.

Financial Times ve Wall Street gibi saygın finans yayınları da Şimşek'in göreve getirilmesinin "ekonomi politikalarında U dönüşü anlamına geleceği" yorumunda bulundu.

Alman Spiegel dergisi, “Şerefim üzerine yemin ederim” başlığıyla verdiği haberde, Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhurbaşkanı olmaya devam edeceği, bunun şimdi resmi olarak onaylandığı ve hemen geniş kapsamlı kararlar alması gerektiği ifade edildi.