MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan'ın SETA'cı danışmanları ofsayta düştü

Erdoğan General Kasım Süleymani'nin öldürülmesi nedeniyle dini lider Ayetullah Ali Hamaney'e, İran hükümeti'ne ve halkına başsağlığı dileyerek, "Şehit Süleymani'nin yokluğu derinden üzüyor. İran halkı, sizin ve Rehber'in öfkesinin farkındayım" dedi.

Eklenme: 05 Ocak 2020 12:03 - Güncelleme: 05 Ocak 2020 13:00

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir ABD saldırısı sonucu öldürülmesinin ardından yapılan diplomatik temaslar sürüyor.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Ruhani, Erdoğan'a, "ABD'nin küstah eylemlerine birlikte karşı koyma" çağrısında bulundu

Erdoğan'ın İran'a başsağlığı dilemesi nedeniyle teşekkür eden Ruhani, "İran ve Türkiye, her zaman karmaşık konular hakkında istişare ve ortak değerlendirmeler yapmıştır. Mantıksız eylemlere karşı koymalıyız, aksi takdirde saldırgana karşı sessiz kalmak, onu daha da cesaretledirir" değerlendirmesinde bulundu.

Süleymani'nin bölgede teröristlere karşı eşsiz bir rol oynadığını kaydeden Ruhani, "Siz de çok iyi biliyorsunuz General Süleymani, son yıllarda mücadele alanında nasıl büyük görevler üstlenmiştir. ABD'nin bu işi çok yanlıştı. ABD, Irak'ın egemenliğini ihla ederek bu ülke topraklarında terör eylemi yaptı ve bu Irak'ın bağımsızlığını ayaklar altına almak demektir" ifadesini kullandı.

Ruhani, görüşmenin sonunda Suriye konusuna da değinerek, "İran, Türkiye ve Suriye başkanları olarak Suriye'de krizin sonlandırılması çabalarımızı artırmalıyız. Tahran'da sizi görmekten mutluluk duyarım" diye ekledi.

"SÜLEYMANİ'NİN YOKLUĞU DERİNDEN ÜZÜYOR"

İran'ın resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre, Erdoğan da General Kasım Süleymani'nin öldürülmesi nedeniyle dini lider Ayetullah Ali Hamaney'e, İran hükümeti'ne ve halkına başsağlığı dileyerek, "Şehit Süleymani'nin yokluğu derinden üzüyor. İran halkı, sizin ve Rehber'in öfkesinin farkındayım" dedi.

Süleymani'nin muhteşem cenaze törenini Irak televizyonundan izlediğini kaydeden Erdoğan, "Bu görüntüler, Irak halkının General Süleymani'ye sevgisinin tezahürüydü. Yabancı müdahaleler ve bölgesel çatışmalar, bölgenin istikrar ve huzura kavuşmasını önlüyor ve bu tür olayların bölge istikrar ve barışını tehlikeye düşürmesinin önüne geçmeliyiz" dedi.

Çok köklü tarihi olan İran yönetim ve kültür yapısının bu dönemi mantığa dayanarak atlatacağını söyleyen Erdoğan, "Yakında yapacağımız Tahran görüşmesinde ikili ve bölgesel konuları değerlendireceğiz" diye ekledi.

ERDOĞAN'IN SETA'CI DANIŞMANLARI OFSAYTA DÜŞTÜ

Öte yandan, ABD'nin İran'ın en kritik isimlerinden olan Kasım Süleymani'yi öldürmesi, Türkiye'de birçok İslamcıyı mutlu etti. ABD operasyonunu sahiplenen isimler arasında Saray'da danışmanlık yapandan, AKP yöneticiliğine kadar farklı isimler bulunuyor.

Mesela...

SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Hasan Basri Yalçın da, hükümete yakın Sabah gazetesindeki bugünkü köşesinde ABD’nin bu operasyonunu alkışlamıştı.

Gelinen noktada, Erdoğan'ın Ruhani ile görüşmesi ve "başsağlığı" mesajını iletmesi, SETA'cıları ofsayta düşürmüş oldu.

(ODATV)