Abone Ol

Erdoğan'ın NATO Açıklamasına ABD'den Yanıt: Türkiye Hükümeti'ne Havale Ediyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üye olmasına ilişkin açıklamasına "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili sorularınız için sizi Türkiye Hükümeti'ne havale ediyoruz" dedi.

Erdoğan'ın NATO Sözlerine ABD'den Yanıt

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üye olmasına olumlu bakmadıklarını kaydetmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili, "Türkiye önemli bir NATO müttefiki ve kritik bir bölgesel ortaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili sorularınız için sizi Türkiye Hükümeti'ne havale ediyoruz" açıklamasını yaptı..

ABD Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üye olma konusundaki görüşlerini Habertürk'e değerlendirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı bu konudaki sorular üzerine, "NATO'nun açık kapı politikasını ve her ülkenin kendi geleceğine, dış politikasına ve güvenlik düzenlemelerine karar verme hakkını kuvvetle destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Hem Finlandiya'da hem de İsveç'te sürmekte olan siyasi süreçlere saygı duyuyoruz. NATO üyeliğine ilişkin bir karar, bu ülkeler için egemen bir karardır. Amerika Birleşik Devletleri, başvurmayı seçerlerse Finlandiya ve İsveç tarafından bir NATO başvurusunu destekleyecektir. Alacakları karara saygı duyacağız.

Finlandiya ve/veya İsveç tarafından yapılacak olası bir başvuru için müttefiklerin güçlü desteği olduğu konusunda Genel Sekreter Stoltenberg ile hemfikiriz. Her iki ülke de ABD'nin ve NATO'nun yakın ve değerli savunma ortaklarıdır. Gelişen demokrasileri olan her iki ülke uzun yıllardır NATO ile yakın işbirliği içinde çalışıyor. İttifakımızı güçlendirecek ve Avrupa'nın güvenliğine ve istikrarına katkıda bulunacaklardır.

Türkiye önemli bir NATO müttefiki ve kritik bir bölgesel ortaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili sorularınız için sizi Türkiye Hükümeti'ne havale ediyoruz.

Aynı şekilde, Pentagon da bu konu ile ilgili, "NATO ve Türk hükümetine bu soru sorulmalı" açıklamasını yaptı.

FİNLANDİYA'DAN ERDOĞAN'A YANIT

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Erdoğan'ın açıklamalarına yanıt verdi. Haavisto, “Türkiye daha önce Finlandiya'nın NATO'ya katılması için pozitif görüş beyan etmişti” açıklamasını yaptı. Haavisto, cumartesi günü Almanya'nın başkenti Berlin'de Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşeceğini söylerken, Erdoğan'ın açıklamalarına üzerine “Bu konu üzerine adım adım ilerleyelim. Sabretmeye ihtiyacımız var” yorumunu yaptı.

ABD MEDYASINDA YANKILARI NASIL OLDU?

Washington Post: Erdoğan, İskandinav ülkelerinin terörist barındırdığını söyleyerek bu ülkelerin NATO'ya katılmasına karşı çıkıyor.

CNBC: Erdoğan, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımını desteklemediğini söyledi.

Reuters: Erdoğan, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasını desteklemediğini söyledi.

AP: Türkiye lideri Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasına karşı çıkıyor.

Politico: Türkiye Finlandiya konusunda 'olumlu' değil. İsveç NATO'ya katılmak istiyor.

NE OLMUŞTU?
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği süreci hakkında, "Olumlu bir düşünce içinde değiliz" açıklamasını yapmıştı. ABD'nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yaptırım muafiyeti kararına değinen Erdoğan, "Amerika'nın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil" demişti.

FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ SÜRECİ

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği sürecine ilişkin soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKPC'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil.

ABD'NİN MUAFİYET KARARI

Erdoğan, ABD'nin Suriye yaptırımlarındaki muafiyetlerin sorulması üzerine, şu değerlendirmede bulundu:

Her şeyden önce YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Dolayısıyla Amerika'nın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil. Zaten Amerika, maalesef son dönemlerde gelen yönetimlerin hepsi de PKK terör örgütüne karşı veya Suriye'deki, Suriye'nin kuzeyindeki tüm yapılanmalara karşı her türlü maddi destekleri vermiştir. Tırlarla buralara araç, gereç, mühimmat sevk etmiştir. Bunları bütün gelen yönetimlere söylememize rağmen, bunlar dinlenmemiş ve bu süreç aynen devam etmiştir. Şimdi de bu tür şeyleri duyuyoruz. Fakat şunu ben çok açık net söylüyorum ki eğer burada PKK'sı, YPG'si şusu busu vesaire kim olursa olsun... Şu anda Pençe Kilit Harekatı'nı izlediniz. Irak'ın kuzeyinde ne yaptıysak, Suriye'nin kuzeyinde de bunların aynısını yapmaya devam edeceğiz. Ve bize düşman olan odaklarla örgütlerle arkalarında kim olursa olsun aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Olay budur.