Abone Ol

Erdoğan'ı neden istemiyorlar? İşte o engelleme planı...

Başbakan Erdoğan'ın Gazze'ye gitmek istemesi ABD ve İsrail'i panikletti. Bu paniklerinin arkasında Başbakan Erdoğan'ın bu projesi yatıyor.

Erdoğan'ı neden istemiyorlar? İşte o engelleme planı...

ABD Başkanı Barack Obama\'nın ziyaretinde İsrail\'in Türkiye\'den özür dilemesiyle birlikte Gazze trafiği hızlandı. Başbakan Erdoğan, 16 Mayıs\'ta yapacağı ABD ziyareti sonrası Gazze\'ye gidecek. Türkiye\'nin amacı, Filistin\'de kalıcı barışın sağlanması. Bu da El Fetih ile Hamas\'ın ortak hareketiyle mümkün. Yenişafak\'tan Kazım Canlan\'ın haberine göre Ankara\'nın bu planı ise Tel Aviv yönetimince kaygıyla izleniyor. Dışişleri kaynaklarına göre, Ortadoğu\'da küçük bir alanı kapsayan Gazze üzerinden büyük planlar yapılıyor. Tüm planların arkasında ise İsrail\'in bekası için Filistin\'in parçalanmışlığı ve Batı Seria-Gazze kavgasını körüklemek yatıyor. İsrail, Filistin sorununun çözümünde El Fetih ile Hamas\'ın birlikte hareket etmesini istemiyor. Gazze\'deki Hamas ile Batı Şeria\'daki El Fetih\'in birlikte hareket etmesiyle birleşik bir Filistin\'in ortaya çıkacağını hesap eden Tel Aviv, Obama\'yı kazanmak için yoğun çaba sarfediyor.

İSTİKRARSIZLIĞI KÖRÜKLÜYOR

Dışişleri kaynaklarına göre; İsrail, Türkiye\'den özür dileyerek, ABD\'den \'Ortadoğu\'daki çıkarların için ben dediğini yaptım sen de Filistin konusunda benimle ol\' şeklinde bir tutum sergiliyor. İsrail, Obama\'yı yanına alarak Ortadoğu\'da kendini güvene almak istiyor. Gazze\'ye hem ambargonun kaldırılması hem de Hamas ve El Fetih\'in birlikte hareket etmesi için gidecek olan Erdoğan\'ın bu ziyaretine parçalanmış bir Filistin ilk tercihi olan İsrail bu nedenle şiddetle karşı çıkıyor. İsrail, bu ziyaretini ABD üzerinden engellemeye çalışıyor. ABD yönetimi ise Hamas\'ın, muhatap alınması için daha önce şart koştuğu, \'1-İsrail\'i tanı, 2-Silahlı mücadeleyi bitir, 3-Arafat döneminde mutabık kalınan Oslo gibi anlaşmalara uy...\' maddeleri kabul etmesini bekliyor. Hamas\'ı İsrail için bir tehdit gören ABD, parçalanmış Filistin\'e İsrail için dolaylı destek vermiş oluyor. Erdoğan\'ın Gazze ziyaretine ABD\'nin sıcak bakmamasının nedeni de İsrail\'den kaynaklanıyor. Kerry\'nin \'Gazze ziyareti ertelenmeli\' açıklamasının arka planında bunlar yatıyor. ABD, Türkiye\'den Hamas için öne sürdüklerini ettirmesini bekliyor.

TÜRKİYE\'NİN HEDEFİ KALICI BARIŞ

Aynı kaynaklara göre, Türkiye sorununun diyalogla çözülmesini, masaya güçlü bir Filistin\'in oturmasını istiyor. Ancak bu şekilde kalıcı barışın sağlanabileceğini öngörüyor. Aksi taktirde İsrail\'in El Fetih ile yapacağı anlaşmaların uzun vadede sürmeyeceği düşünülüyor.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN