Abone Ol

Erdoğan'dan Nato'ya İsveç ve Finlandiya Tepkisi: Terör Örgütü Misafirhanesi Gibi

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma kararına ilişkin "Olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi" dedi.

Erdoğan'dan Nato'ya İsveç ve Finlandiya Tepkisi: Terör Örgütü Misafirhanesi Gibi

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Hz Ali Camisi’nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma kararını değerlendiren Erdoğan, "Gelişmeleri takip ediyoruz, olumlu görüşte değiliz" dedi. Erdoğan, İskandinav ülkelerinin terör örgütlerinin misafirhanesi olduğunu söyledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

''(BAE Devlet Başkanı'nın vefatı) Uzun süredir rahatsızlığı vardı, bugün de rahmeti rahmana kavuştu. Allah rahmet eylesin. Bİz de taziye için 3 gün sürecek falan bir ziyarete gideceğim.

FİNLANDİYA'NIN NATO KARARI

Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu düşünce içinde değiliz. Daha önce Yunanistan'la ilgili NATO konusunda yanlış yaptılar önceki yönetimler, Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı takındığı tavrı biliyorsunuz. İkinci, yanlışı işlemek istemiyoruz. İskandinav ülkeleri terör örgütleri için misafirhane gibi. Oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar.

ABD'NİN YPG'YE YAPTIRIM MUAFİYETİ

Dereyi görmeden paçaları sıvamanın anlamı yok. Biden ne gibi açıklamalar yapacak bilmiyorum. Her şeyi görüp, Biden'ın açıklamalarını da gördükten sonra tavrımızı ortaya koyuyoruz.

Her şeyden önce YPG bir terör örgütüdür PKK neyse YPG de odur. Amerika'nın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil. Amerika son dönemlerde gelen yönetimlerin hepsi PKK terör örgütüne karşı, Suriye'nin kuzeyindeki tüm yapılanmalara karşı her türlü maddi destekleri vermiştir. TIR'larla araç gereç mühimmatı sevk etmiştir. Şimdi de bu tür şeyleri duyuyoruz. Burada PKK'si YPG'si kim olursa olsun Irak'ın kuzeyinde de ne yaptıysak Suriye'nin kuzeyinde yapmaya devam edeceğiz. Pençe Kilit'te dün itibarıyla 82 terörist etkisiz hale gelmiştir. Havaların olumlu seyri halinde bu rakam daha ilerilere devam edecektir. Teröristlere göz açtırma lüksümüz yok. Bunu dost görünen ülkelere de söylüyoruz. Yanlış yapıyorsunuz adımlarınızı düzgün atın.

Savaşların tasvibi söz konusu olmaz. Bunca insanlar ölüyor. Bundan sonra yapacağımız görüşmelerde de bunları kendilerine telkin edeceğiz.''