MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan'dan Muhalefete: Parayı Sizden Söke Söke Alırlar

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "çılgın proje" olarak tanımladığı, yurttaşların büyük çoğunluğunun ise tepki gösterdiği Kanal İstanbul projesinin ilk köprüsü için temel atılıyor.

Eklenme: 26 Haziran 2021 15:47 - Güncelleme: 26 Haziran 2021 17:29

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "çılgın proje" olarak tanımladığı, yurttaşların büyük çoğunluğunun ise tepki gösterdiği Kanal İstanbul projesinin ilk köprüsü için temel atılıyor.

Temel atma töreninde kürsüye gelen Erdoğan burada bir konuşma gerçekleştirdi. 

Muhalefete yüklenen Erdoğan'ın sözleri ise şaşkınlık yarattı.

''İKTİDARA GELSENİZ BİLE''

CHP'nin 'Şirketlere Kanal İstanbul için ödeme yapmayacağız' sözleri hakkında konuşan Erdoğan, muhalefetin seçimleri kazansa bile ödeme yapmak zorunda olacaklarını söyledi. 

Erdoğan, ''Yatırımcıları tehdit ediyorlar. Projeye ilgi duyan ülkeleri de tehdit ediyorlar. Bu ne terbiyeslizliktir. Devletlerde devamlılık esastır. Bunlar devlet terbiyesi de görmediler. Söke söke bu paraları uluslarası tahkim yoluyla alırlar. Bunlar tam manasıyla çaylak'' diye konuştu. 

"BİZE SORULMADI DENENLERE SESLENİYORUM..."

Kanal İstanbul'a İstanbul'un geleceğini kurtarma projesi olarak bakıyoruz. Projenin her aşaması hukuka ve bilime uygun şekilde tamamlandı. Yapılan projeksiyonlar 2050 yılında Boğaz'dan geçecek gemi sayısının 78 bini bulacağını gösteriyor. Bize sorulmadı denenlere sesleniyorum: Kime sorulması gerekiyorsa onlara sorulup yola çıkıldı. Sizi dinleseydik bu eserler olmazdı. 

Montrö'de kılavuz kaptan ve romorkör kullanımının zorunlu tutulmaması ticari gemilerin Boğaz geçişindeki riskleri artırıyor. 

"ÇILGINLAR GİBİ, AMA YAPTIK"

Bu ülkede sizler şu ana kadar Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yaptık, bugün Kanal İstanbul için nasıl çıldırıyorsanız orada da öyle çıldırdınız. Marmaray'ı yaptık, yine aynı şekilde önümüzü kesmeye çalıştınız. Çılgınlar gibi, ama yaptık. Avrasya Tüneli'ni yaptık. Onun da önünü kesmek istediniz. Osmangazi'yi, İstanbul-İzmir yolunu yaptık, onların da önünü kesmeye çalıştınız. Bu hususlarda en küçük bir eksiklik, usulsüzlük olsaydı çoktan ortaya çıkardı. 

Modelleme çalışmalarında dünyanın en önde gelen mühendislik bünyesinde 3500 kişi görev aldı Bay Kemal. Biz neyi, nerede, kiminle yapacağımızı çok iyi biliriz. Bak bu bir çeşme açılış töreni değil. Bir musluk takma töreni de değil. Dünyada örnek kanallardan bir tanesinin bugün temelini atıyoruz. 

500 BİN NÜFUSLU YERLEŞİM ALANI

Mevcut güzergah 5 ayrı alternatif arasından bilimsel çalışmalara göre en makul ve verimli hat olarak seçildi. Kanalın uzunluğu 45 kilometre. Taban genişliği minimum 275 metre. Derinliği, küsuratı söylemiyorum, 21 metre olarak belirlendi.

Kanal'ın her iki yanında planlana 500 bin nüfuslu yerleşim alanının da İstanbul'un merkezindeki baskıyı ortadan kaldıracağına inanıyoruz.