Abone Ol

Erdoğan'a Verilen ÖTV Yetkisi Muhalefetten Sert Tepki Çekti

CHP'li Engin Özkoç, Cumhurbaşkanına; 'tütün ürünlerinin' ve 'araçların' özel tüketim vergileri (ÖTV) ile oranlara esas ÖTV matrahlarının alt ve üst sınırlarını üç katına kadar artırma yetkisi verildiğini duyurdu.

Erdoğan'a Verilen ÖTV Yetkisi Muhalefetten Sert Tepki Çekti

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, TBMM Genel Kurulu'nda Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yetkilerini artıran maddeye ilişkin açıklama yaptı.

Özkoç’un, Twitter hesabı üzerinden, muhalefetin karşı oylarına rağmen kabul edilen kanun teklifinin 56. Maddesi'ne ilişkin paylaşımı şöyle:

'Az önce TBMM’de Millet İttifakı’nın muhalefetine rağmen Cumhurbaşkanına; 'tütün ürünlerinin' ve 'araçların' özel tüketim vergileri ile oranlara esas özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sınırlarını “üç katına” kadar artırma yetkisi verildi.'

Erdoğan'a Verilen ÖTV Yetkisi Muhalefetten Sert Tepki Çekti - Resim: 1

Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin kabul edilen 56. Maddesi, şöyle:

'6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12'nci maddesinin (2) numaralı fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yer alan 'bir katına' ibareleri 'üç katına' şeklinde ve (c) bendinde yer alan 'malların' ibaresi 'mallar için farklı matrah grupları oluşturmaya, malların matrah grupları, motor gücü' şeklinde değiştirilmiştir.'

Erdoğan'a verilen ÖTV yetkilerine tepkiler yükseldi. 👇

"Keyfi ve şahsi karar verilen tek adam rejimi yüzünden, ülke olarak hep birlikte yoksullaşıyoruz. Ekonomik buhran derinleşirken TBMM’de tek adam rejimine keyfi kullanılacak yeni yetkiler veriliyor!"

Erdoğan'a Verilen ÖTV Yetkisi Muhalefetten Sert Tepki Çekti - Resim: 2