Abone Ol

Erdoğan'a Kötü Haber: Son Ankette Büyük Düşüş

Aksoy Araştırma'nın sahibi Ertan Aksoy, kur şokunun son anketlere yansımasını değerlendirdi.

Erdoğan'a Kötü Haber: Son Ankette Büyük Düşüş

Aksoy Araştırma'nın sahibi Ertan Aksoy, dolar/TL kurundaki yükseliş ve TL'deki değer kaybının ardından yaptığı ilk seçim anketini Halk TV ekranlarında yayınlanan Seda Selek ile Perdenin Önü Arkası programında değerlendirdi.

Siyasi, ekonomik ve güncel konularda seçmenin nabzını ölçümlemek amacıyla gerçekleştirilen anket, yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payı ile bin 67 kişi ile gerçekleştirildi.

Ankette "Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunun yöneltildiği seçmenlerin yüzde 26.7 AKP, yüzde 24.5 CHP, yüzde 12.5 İYİ Parti'yi tercih etti. Ankette MHP yüzde 7.5'te kalırken HDP ise yüzde 9.2 ile 4. parti oldu. Katılımcıların yüzde 6.6'sinin oy kullanmıyorum dediği ankette kararsızların oranı ise 6.3 oldu.

Seçime ilk kez girecek olan DEVA yüzde 2.1, Gelecek Partisi yüzde 0.9 oy oranında kaldı. Saadet Partisi'nin yüzde 0.9 oy aldığı ankette diğer partiler yüzde 2.7 oy aldı. Katılımcıların yüzde 0.2'si ise kararını açıklamak istemedi.

Erdoğan'a Kötü Haber: Son Ankette Büyük Düşüş - Resim: 1

Kararsız seçmenlerin oy oranlarına göre dağıtıldığı anketin sonuçları ise, AKP yüzde 30.8, CHP yüzde 28.9, İYİ Parti yüzde 13.8, HDP yüzde 9.8, MHP yüzde 8.4, DEVA yüzde 2.5, Saadet Partisi yüzde 1.2, Gelecek Partisi yüzde 1.1 ve Diğer partiler yüzde 3.6 olarak belirlendi.

Erdoğan'a Kötü Haber: Son Ankette Büyük Düşüş - Resim: 2