Abone Ol

Erdoğan'a Hakaretten Yargılanıyordu: Genco Erkal Beraat Etti

Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılanan tiyatro sanatçısı Genco Erkal'ın beraatına karar verildi.

Erdoğan'a Hakaretten Yargılanıyordu: Genco Erkal Beraat Etti

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında 2016 ve 2020 yıllarında yaptığı üç sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davanın üçüncüsü bugün İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Genco Erkal ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada mütalaasını sunan savcı, Anayasa'nın 26. maddesine ve AİHM içtihatlarına yer vererek Erkal’ın politik paylaşımlarda bulunmasının doğal olduğunu söyledi.

Savcı mütalaasında, suçlamaya konu edilen paylaşımların politik ve eleştirel paylaşımlar olduğunu, hakaret kastı gütmediğini ve atılı suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek Genco Erkal’ın beraatını talep etti.

Duruşmaya katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı, çobanlık ve eğitim konusundaki paylaşımların hakaret kastıyla yapıldığını söyleyerek Erkal’ın cezalandırılmasını istedi.

Mütalaaya katıldığını söyleyen Erkal, “Bu paylaşımlar bir eleştiridir, hakaret içermez. İddia makamının bunun kabul edilmesi sevindirici. Diploma meselesi yıllardır tartışılıyor bunu tek söyleyen ben değilim. Çobanlık konusunda Cumhurbaşkanının kendisi de 'ben de çobanım' diyerek kabul ediyor burada hakaret olamaz. Beraatımı talep ediyorum." dedi.

Erkal’ın avukatı Turgut Kazan da mütalaaya katıldıklarını belirtti ve beraat talep etti.

Avukat Kazan, “Cumhurbaşkanına hakaret” davalarının Türkiye’de bir baskı aracı olarak kullanıldığını söyleyerek, “Fransa’da bu suçtan 2 dava açılmış. Türkiye’de sadece 7 yılda 169 bin soruşturma, 38 bin 608 dava açıldı.” ifadelerini kullandı.

Kararını açıklayan mahkeme, atılı suçun unsurları oluşmadığından Genco Erkal’ın beraatına karar verdi.