Abone Ol

Erdoğan ve Özgür Özel çay sohbeti görüntüleriyle geceye damga vurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özgür Özel, 23 Nisan dolayısıyla TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un düzenlediği davette bir araya geldi. Haftaya ikili arasında kapsamlı görüşme gerçekleşecek.

Erdoğan ve Özgür Özel çay sohbeti görüntüleriyle geceye damga vurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'nin 104. açılış yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona katıldı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve siyasi parti grup başkanlarını çaya davet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özel burada görüştü. İkili arasında görüşme için randevu günü konuşuldu. Görüşmenin gelecek hafta yapılacağı öğrenildi. Mermerli Salonda yapılan görüşmede Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ve Meclis Başkanvekili Celal Adan da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özgür Özel görüşmesinden ilk fotoğraflar yayınlandı.

TBMM'de Erdoğan'la görüşmesine ilişkin basın mensuplarına bilgi veren Özgür Özel de şunları söyledi:

Sayın Cumhurbaşkanımıza yapacağım ziyaret öncesinde benim sormam gerekenler vardı. Onları sordum. O tabii Sayın Cumhurbaşkanı'yla aramızda. Partimizin önceki genel başkanlarıyla bu ziyaret öncesi kısa görüşmelerim olacak ve devamında da randevuyu talep edeceğiz. Çünkü bu daha önce de söyledim, bir nezaket görüşmesi değil. O görüşmeyi bayramda telefonda yaptık. Bu her iki tarafın da önem atfettiği bir çalışma ziyareti diyebiliriz, her ikimizin de gündemleri var. O gündemleri takip edeceğiz görüşmede. Randevuyu talep ettikten sonra, randevu netleşirken görüşmenin içeriğine, yürütülmesine yönelik olarak da devlet geleneklerine uygun, siyasi kültürümüze uygun bir şekilde belki kısa bir ön müzakere yapar arkadaşlar.

Meclis’te çekilen fotoğrafta hem muhalefet partisi liderleri hem de MHP Grup Başkanvekilleri ile Cumhurbaşkanlığı yardımcılarının yer aldığı samimi ortam görüntülendi.

Binali Yıldırım’ın CHP’li Murat Emir ile yan yana oturduğu görülürken, CHP lideri Özgür Özel ile TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un samimi sohbeti dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerin "CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşme olacak mı?" sorusuna, "Benimle görüşme talepleri oldu. İnşallah önümüzdeki hafta görüşeceğiz. Böyle ayak üstü olmaz" yanıtını verdi.

ANAYASA TEKLİFİ

Irak dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile planlanan görüşmeye dair yeni anayasa konusunu gündeme getireceklerini ifade etmişti.

Erdoğan, “Sayın Özel’in bu ziyaretinin gerçekleşmesi halinde kendisiyle de bunları konuşarak böyle bir adımı atabileceğimizi kendisine teklif etmekten daha doğal bir şey olmaz. Biz Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun en önemli köşe taşlarından biri olan yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili çalışmaktan, gayret etmekten geri durmayacağız” demişti.

ÖZEL'DEN ERDOĞAN'A ANAYASA YANITI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Erdoğan’ın bu açıklamalarına ilişkin konuştu. Anayasanın ayaklar altında olduğunu vurgulayan Özel, “Elbette ikimiz de gündemlerimizi konuşacağız, müzakereler, görüşmeler elbette olur liderler arasında ama bir şey uymamak için değiştirilmez. Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız önce mevcuduna uyun da onu görelim” dedi.

Erdoğan ile gelecek hafta görüşmeyi planladıklarını aktaran Özel, randevu talep edeceklerini belirtti, “z ancak anayasa ile ilgili birtakım talepleri de söyledi, tabii ki TBMM müzakere zeminidir ve her zaman liderler birbirleriyle konuşur. Ama bir insanın ‘anayasayı değiştirelim’ demesi için değiştireceğiniz anayasayı ne yapacaksınız? Geçen sefer değiştirilen anayasaya niye uymuyorsunuz? Bir anayasa uymamak için değiştirilir mi?” diye konuştu.

Özel şöyle devam etti:

“Eğer anayasayı değiştirecekseniz önce uymanız lazım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymamak… Anayasa Mahkemesi kararlarına uymamak… Birinci derece mahkemesine Anayasa Mahkemesi’ni ezdirmek… Bunlar hangi anayasaya uymak? Anayasa ayaklar altında. O yüzden elbette ikimiz de gündemlerimizi konuşacağız, müzakereler, görüşmeler elbette olur liderler arasında ama bir şey uymamak için değiştirilmez. Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız önce mevcuduna uyun da onu görelim.”