Abone Ol

Erdoğan'dan Bakara Suresiyle Vatandaşlara Açlık Müjdesi

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kuran'daki Bakara Suresi'nden alıntı yaparak "Muhakkak ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle deneriz. Sabredenleri müjdele!" dedi.

Erdoğan'dan Bakara Suresiyle Vatandaşlara Açlık Müjdesi

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeleri Parlamento Birliği (İSİPAB) 16. Konferansı'nda konuştu.

Erdoğan, buradaki konuşmasında Kuran'daki Bakara suresinden alıntı yaparak "Muhakkak ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle deneriz. Sabredenleri müjdele!" dedi.

"5 milyonu aşkın kişinin hayatına mal olan salgınla mücadele ediyoruz. Bu salgın nedeniyle pekçok vatandaşımızı kaybettik. Ebediyete uğurladığımız tüm kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Üye ülkelerde hayatını kaybeden kardeşlerim için başsağlığı diliyorum," ifadeleriyle konuşmasına başlayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hak hukuk adalet dersi verenler, dünyada olanlara kulaklarını tıkarken, biz hassasiyet gösterdik.

Yerli aşımızla ilgili süreci yakından takip ediyor, inşallah yakın zamanda sonuca ermesini bekliyoruz.

Filistin meselesi, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın oluşmasına da vesile olan yapı taşlarındandır. Kudüs'ü savunmak insanlığa sahip çıkmıştır. Filistinli çocuklara eli kanlı terörist muamelesi yapıldığını görüyoruz. Gazze'ye yönelik haksız hukuksuz abluka da devam ediyor. Bu poliyikalar Filistinli kardeşlerimizin şanlı direnişi sonucu amacına ulaşamamıştır.

Gelinen aşamada, herkesin bu gerçeklerin farkına vardığına inanıyorum. Bu politikarda ısrar etmenin bir amacı yoktur. 2. Dünya savaşında yahudilere yapılan zulmün bedelini bugün Filistin'den çıkarmak haksızlıktır.

Bir halkın ötekileştirilmesini, dışlanmasını asla kabul etmiyoruz.

Kudüs'ü 400 yıl boyunca adaletle yöneten bir ecdadın torunları olarak en büyük gayemiz Filistin'de kalıcı barış ve istikrarın tekrar uygulanmasıdır.

Filistin konusunda 2 önemli zirveye ev sahipliği yaptık. Bu sayede uluslararası platformları harekete geçirdik. Teşkilat içerisinde yer alan ülkeler olarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeli, Filistin davasını zarara uğratacak her türlü hareketten kaçınmalıyız.

Filistinlerin de kendi aralarındaki tefrikayı sona erdirmesi son derece önemlidir. Beklentimiz Filistinli kardeşlerimizin birlik ve beraberliklerini güçlendirirek bu sürece katılmasıdır.

AFGANİSTAN

Afganistanlı kardeşlerimize elimizden gelen yardımı sağlamaya devam ediyoruz.

Afganistanlı kardeşlerimize elimizden gelen yardımı sağlamaya devam ediyoruz. Afganistan'daki gelişmelerin göç akınını artırdığı malumunuzdur. Ülkemiz yeni bir göç yükünü kaldıramaz. Göç sorununu, sesi çok çıkan Batı'dan ziyade bizim gibi ülkeler çekiyor.

En yoksul ülkeler mültecilerin 3'te ikisine ev sahipliği yapıyor. Bu sene 10. yılını geride bırakan bu kriz karşısında Batı hep 3 maymunu oynadı. Ümran bebeğin karşısında kılını bile kıpırdatmayan yine bunlar.

DEAŞ'la mücadele kılıfı altında PKK/YPG'ye destek veren de bunlar.

Ülkemize verilen destek sözlerini de yerine getirmediler.

Bugün 73. yıldönümüne ulaştığımız İnsan Hakları'ndaki haklar Suriye'deki insanlara 10 yıldır uygulanmıyor.

Giderek yükselen islam düşmanlığı ile de mücadele ediyoruz. Özellikle müslüman kadınlar dünya üzerinde ırkçı saldırılara maruz kalıyor. Hemen her gün sokakta, iş yerinde, pazarda, okulda ırkçıların saldırına uğrayan vatandaşımızın, müslüman kardeşimizin haberini alıyoruz. Batı'da ırkçı düşüncede olanlar, müslümanları hedef göstererek bu saldırılara sebep oluyorlar. İslam düşmanlığına karşı daha kararlı adımlar atmalıyız.

Mesele tüm insanların barışı ve huzuru ise bize düşen safları genişletmektir."

birgün