Abone Ol

Erdoğan Talimat Verdi, Stokçulara Ceza Kıskacı

AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın stokçuluk cezasının artırılacağı açıklaması üzerine harekete geçti. Bütçe sonrası Perakende Yasası'nda tek maddelik düzenleme ile cezalar artırılacak.

Erdoğan Talimat Verdi, Stokçulara Ceza Kıskacı

Duvar'dan Nergis Demirkaya Özel Hbaerine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerinin ardından AK Parti grubu harekete geçti. Bütçe görüşmelerinin ardından getirilecek tek maddelik düzenleme ile cezai müeyyideler artacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar ziyareti dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, "Stokçuların üzerine ciddi manada gideceğiz. Hem ellerindekine el koyacağız hem de cezai müeyyideleri yüksek tutacağız" değerlendirmesi yaptı. Erdoğan’ın bu açıklaması sonrası cezaların artırılması için AK Parti 6585 Sayılı Perakende Yasası’nda değişiklik için çalışmaya başladı.

Mevcut yasaya göre “piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunan üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere 50 bin ila 500 bin TL ceza veriliyor. AK Parti’nin bugün Meclis’e sunması beklenen teklife göre bu cezadaki alt ve üst sınırlar artırılacak. Ceza sınırına yetkili kurumların görüşmelerinin ardından karar verilecek ama cezalarla ilgili sınırların ikiye katlanmasının sürpriz olmayacağı ifade ediliyor.


LİMANLARDA İHALESİZ 49 YIL İŞLETME
Bütçe sonrası hemen gündeme alınması beklenen yasa teklifinin 10 maddeden oluşan bir torba teklif olarak Meclis’e sunulması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre teklifte 'stokçuluk'un yanı sıra 'liman' düzenlemesi de yer alacak. Liman düzenlemesi ile aralarında Mersin ve Antalya gibi önemli limanların da bulunduğu 20'den fazla limanın işletme sürelerinin ihalesiz 49 yıla uzatılması öngörülüyor. Ayrıca teklife Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nı ilgilendiren bazı teknik detayların düzenlendiği 6 ayrı maddenin daha eklenmesi bekleniyor.

MECLİS STOK DÜZENLEMESİ SONRASI 10 GÜN TATİLE GİRECEK
AK Parti kaynakları mevcut bütçe görüşmelerinin 17 Aralık itibariyle tamamlanacağını belirtirken bütçeden sonra Genel Kurul’un bir hafta çalışacağını ve Cumhurbaşkanının gündeme getirdiği 'stokçuluk' teklifinin yeni yıldan önce Meclis’te görüşülerek kabul edileceğini kaydetti. AK Parti’nin planlamasına göre Meclis Genel Kurulu bütçe sonrası bir hafta daha çalıştıktan sonra yaklaşık 10 günlük bir tatile girecek. Genel Kurul 24 Aralık 2021- 4 Ocak 2022 tarihleri arasında çalışmayacak. Genel Kurul yaklaşık 10 günlük bu aranın ardından uluslararası sözleşmelerle çalışmaya devam edecek.

NE OLMUŞTU?
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar dönüşü gazetecilerin sorusu üzerine şunları söylemişti: “Tabii şu anda kimi ürünlerde görülen fiyat artışlarının bir sebebi küresel emtia fiyatlarının yükselişiyken, bir sebebi de maalesef piyasadaki açgözlü fırsatçılardır. Bu özellikle de stokçuluktan kaynaklanıyor. Şimdi bu bütçe müzakerelerinden sonra hemen bir yasal düzenleme yapacağız ve bu stokçuların üzerine ciddi manada gideceğiz. Bundan sonraki süreçte cezai müeyyidelerin çok daha yüksek olacağının sinyalini şimdiden veriyorum. Bunu bilsinler ve bu stokçuluğa tevessül etmesinler. Hem ellerindekine el koyacağız hem de cezai müeyyideleri yüksek tutacağız.”