MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan fırça atınca.. Berat Albayrak ipleri o toplantıda koparmış

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 'sağlık sorunları nedeniyle' bakanlık görevinden istifa ettiğini duyurmasının ardından sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu.

Eklenme: 09 Kasım 2020 13:22 - Güncelleme: 09 Kasım 2020 13:31

Yarkadaş, Twitter hesabından Albayrak'ın istifa sürecindeki iddialara ilişkin paylaşımında şu ifadeleri kullandı;

"İddiaya göre; Erdoğan, Albayrak'ın istifa edeceğini sabah saatlerinde Binali Yıldırım'a söyledi. Albayrak'ın medya dünyasında dürüstlüğüyle tanınan ve bilinen babası Sadık Albayrak'ın da istifaya sıcak baktığı, oğlunun yanında durduğu kulislerde konuşuluyor. 

'İSTİFA MEKTUBUNDAKİ "ANNE-BABA" VURGUSU RESMÎ TAMAMLIYOR'

Baba Albayrak'ın oğluna "Yıpranıyorsun, her şeyden sen sorumlu tutuluyorsun, bunu haketmiyorsun" dediği belirtiliyor. Oğlu bakan olduktan sonra yazarlığa veda eden Sadık Albayrak'ın bu tutumu ve istifa mektubundaki "anne-baba" vurgusu resmî tamamlıyor. Tabii bu arada ipi koparan gelişme ise Naci Ağbal'ın MB'ye getirilişini, Berat Albayrak'ın TV'den öğrenmiş olması... İddiaya göre, Albayrak MB ile ilgili brifing vermek üzere hazırlanırken, Naci Ağbal'ın Saray'da konuya dair Erdoğan'ı bilgilendirdiğini öğreniyor ve bunu hazmedemiyor. 

'ERDOĞAN ALBAYRAK'I UYARDI'

Bir başka iddia ise Ağbal göreve atandıktan sonra yapılan ilk toplantıda Erdoğan'ın yanında büyük bir gerilim yaşanıyor. Erdoğan bunun üzerine Albayrak'ı odasına çağırarak uyarıyor. Albayrak ise yakın çevresine Ağbal'la çalışamayacağını söylüyor.

Hem Ağbal'ın atanması hem de Albayrak'ın "Doları istesek düşürürüz" açıklaması, bu sabah ipleri tamamen koparıyor. Albayrak'ın hışımla yazdığı istifa dilekçesi ise işin tuzu biberi oluyor. AKP şu an ANAP'ın son dönemi gibi. Vekiller Mehmet Muş ve Bülent Turan arasında kaldı! Muş, sıkı bir Albayrakçı! Bülent Turan ise Albayrak'a hiç mi hiç sıcak bakmıyor.  Vekiller bu yüzden sıkışmış durumda.

Öte yandan kabine revizyonu beklentisi de denge hesaplarını zorlaştırıyor. Erdoğan'ın Mart'ta yapılacak kongreyi Şubat'a çektirmesi ve Nisan'da gerçekleşmesi beklenen  kabine revizyonunu kongre önüne çekmesi vekilleri "Bana da düşer mi?" beklentisine sokuyor.

'MUSTAFA DOĞAN İNAL DA NURETTİN CANİKLİ DE BAKANLIK İÇİN DÜŞÜNÜLEN İSİMLER ARASINDA'

İçişleri, Dışişleri, Hazine ve Adalet Bakanlığı'ndaki olası kabine revizyonu AKP'lileri hayli heyecanlandırıyor. Bu arada, Mustafa Doğan İnal da Nurettin Canikli de bakanlık için düşünülen isimler arasında... Zira mecliste bütçe görüşülürken, Canikli gibi bir ismin iktidarı temsil edebilecek bir pozisyonda olmasını isteyenlerin sayısı hayli fazla. Anlayacağınız; AKP tam bir kaynayan kazan! Öyle bir sistem kurdular ki; istifa eden istifasını bile duyuramıyor. Çünkü herkesin iradesi tek kişide...

KURTULMUŞ 'EKONOMİ İYİ GİTMİYOR' DEDİ

Barış Yarkadaş, bugün ise istifaya ilişkin yeni iddialara yer verdi. Yarkadaş'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

“Gün aydınlandı; yeni bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Twitter’daki takipçilerim için AKP kulislerinde biraz dolaştım. Dün yazdığım ve şu ana kadar 2 milyon 980 bin 375 kez okunan ilk twitimin devamını da sizlerle paylaşmak istiyorum. Ankara çok sıcak gelişmelere gebe:

Berat Albayrak’ı istifa etmeye götüren süreç, şöyle gelişti: İddiaya göre, AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Mahir Ünal ve Berat Albayrak bir süre önce sohbet etti. Kurtulmuş, Bakan Albayrak’a Genel Başkan V. sıfatıyla “Ekonomi iyi gitmiyor. Muhalefetin söylemlerini ciddiye al demiyorum. Ancak parti tabanından şikayet artmaya başladı” diyor.

Albayrak da bunun üzerine “Hazine ve Maliye Bakanlıkları zaten ayrılacak. Yeni bir çalışma yapılacak, toparlayacağız” yanıtını veriyor. AKP kaynakları, Kurtulmuş’un sözlerinin sürecin fitilini ateşlediğini söylüyor. Albayrak, bu “uyarı”nın ardından AKP milletvekillerine ekonomideki gidişata ilişkin brifing vermek istiyor.”

BÜLENT TURAN-MEHMET MUŞ ÇEKİŞMESİ

“Dün yazmıştım: Burada da Bülent Turan ile Mehmet Muş çekişmesi var. Muş’la birlikte hareket eden 120 vekil toplantıya katılıyor. Turan’la hareket eden vekiller ise toplantıya gitmiyor. İşin ilginç yanı; aynı gün kabine toplantısı var. Albayrak kabineye katılmıyor. Kısacası, AKP içindeki gerilim, Naci Ağbal’ın atanmasından çok önce başlamış

Albayrak gelişmelerin nereye verileceğini gördüğü için bir süre önce Londra’da ev bakıyor. Baba Sadık Albayrak’ın da oğlunun yıpranmasından dolayı şikayetçi olduğunu dün yazmıştım.”

“ALBAYRAK YENİ DÖNEMDE HİÇBİR GÖREV ALMAYACAK”

“Gelelim bugün ve yarın ne olacağına: AKP MYK’sı bugün toplanacak ve gelişmeler ele alınacak. Berat Albayrak’ın istifa ettirilmesi sonrası yaşanan sürecin en az hasarla atlatılabilmesi için ortak bir söylem oluşturulacak. Berat Albayrak, yeni dönemde hiçbir görev almayacak. Dün gece buna karar verildi. Dışişleri Bakanlığı görevi de olmayacak kısacası…

AKP’deki plana göre, taban panik yaşamasın diye, Albayrak’ın istifası sonrası bakanlıkların bölüneceği, sistemin daha iyi işlemesi için buna ihtiyaç duyulduğu anlatılacak. Bu kapsamda, Büyük Kongre sonrasına ertelenen bakanlıkların bölünmesi, öne çekilecek. Değişiklikler kamuoyuna yarın açıklanacak.

Plana göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı ikiye bölünecek. Aile ve Çalışma Bakanlığı da ikiye ayrılacak. Ticaret Bakanlığı’na bağlı “Dış Ticaret” kurumu Hazine Bakanlığı’na katılacak. Hazine Bakanlığı’na ise “Ilımlı, piyasaların da kabul edeceği” bir isim getirilecek.”