Abone Ol

Erdoğan Erken Seçim Olmayacak Demişti: AKP YSK'dan Hangi Bilgiyi İstedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Seçim zamanında olacak" açıklamaları henüz tazeyken AKP'nin Yüksek Seçim Kurulu'ndan sessiz sedasız bilgi istediği iddia edildi.

Erdoğan Erken Seçim Olmayacak Demişti: AKP YSK'dan Hangi Bilgiyi İstedi?

Erken seçime dair tartışmalar gündemdeki yerini korurken AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘zamanında olacak’ açıklamasında bulunmuştu. Ancak AK Parti’nin son hamlesi kafalarda soru işaretine neden oldu.

Milli Gazete’den Bünyamin Güler’in haberine göre, AK Parti erken seçim ve baskın seçim seçenekleri için Yüksek Seçim Kurulu’ndan hazır olup olmadığını sordu. YSK ise 60 günden az olmamak kaydıyla hem yurt içi hem yurt dışı seçmenler için hazır olabileceklerini söyledi.

ERKEN SEÇİM KAPIDA

YSK’dan bilgi istenmesi “erken seçimin kapıda olduğu” şeklinde yorumlandı. Dövizi kontrol altına alan iktidar, erken seçim için YSK’dan bilgi istedi. İktidarın, ‘hazır olup olmadığını’ sorduğu YSK’nın ise 60 günden az olmamak kaydıyla seçime hazır oldukları cevabını verdiği öğrenildi. İktidarın YSK’dan bilgi istemesi her an seçimin olabileceği şeklinde değerlendiriliyor.

YSK, HAZIRLIKLAR İÇİN KOLLARI SIVADI

YSK olası bir erken seçime karşı kollarını sıvadı. YSK, seçimden önce 160-180 milyon oy pusulası ve zarfın yanı sıra kabin tedarikini yapacak. YSK’nın eksiklikler için ihaleye çıkması ya da doğrudan alım yapması gerekiyor.

YSK’nın hem yurtiçi hem de yurtdışı seçmen için hazırlıklarını tamamlayabilmesi için ciddi bir süreye ihtiyacı var. YSK ise iktidara verdiği cevabında 60 günden sonra yapılacak her seçime hazır olduğunu belirtti.