Abone Ol

Erdoğan, Kıpır Kıpır Bakan Nebati'ye Neden Kızdı?

Ekonomik krizin derinleşmesi ve döviz kurunun yeniden yukarı yönlü hareketi iktidar kulislerinde nasıl karşılanıyor? Ekonomi yazarı Erdal Sağlam, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'kızgın' olduğunu aktardı.

Erdoğan, Kıpır Kıpır Bakan Nebati'ye Neden Kızdı?

Kur korumalı TL mevduat hesabı' uygulamasıyla 10 liraya kadar inen dolar kurunun yeniden yukarı yönlü hareketlenmesi iktidar cephesinde rahatsızlık yaratıyor. DW Türkçe'den Erdal Sağlam'ın kulis bilgilerinden derlediği yazısına göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da durumdan rahatsız.

'ERDOĞAN MERKEZ BANKASI VE NEBATİ'YE KIZGIN'

Sağlam, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'dolar kurunun 10-11,5 TL seviyesine indirileceğine' ikna edildiğini belirtirken, hedefin sürekli değişmesinden rahatsız olduğunu yazdı. Erdoğan'ın Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Merkez Bankası'na bu konuda kızgın olduğunun öğrenildiğini aktaran Sağlam, bankacıların "doların tutulması için örtülü döviz satışlarına devam ediliyor" dediğini ifade etti.

Sağlam analizinde Erdoğan'ın bir diğer 'kızgınlığını' ise şöyle aktardı:
"Sızan kulis bilgilerine göre, dolar kurunun 10 TL'nin altına inmesiyle birlikte Cumhurbaşkanı'na bankalardaki döviz mevduat hesaplarında 20-25 milyar dolar çözülme beklendiği de söylenmiş. Buna karşılık döviz hesaplarının hiç bozulmayıp, vatandaşların döviz hesaplarının artması Cumhurbaşkanı'nı kızdıran konulardan biriymiş. Bu arada bankacılar, son haftada şirketlerin döviz hesaplarındaki görülen erimenin, özel sektörün döviz kredilerini azaltmalarından kaynaklandığını, şirketlerin döviz hesaplarından vazgeçmediklerini söylüyorlar."

'İHRACATÇIYA DÖVİZ ŞARTI İŞE YARAMAYACAK'

Merkez Bankası'nın eksi 56 milyar dolarlık net rezerve rağmen döviz müdahalelerini sürdürmesinin beklentileri çok bozduğunu belirten Sağlam, bir bankacının "Merkez Bankası'nın net rezervlerin aslında eksi 66 milyar doları aştığı" ifadelerine yer verdi.

Sağlam, piyasa aktörlerinin "ihracatçıya döviz şartı" uygulamasının da hiçbir işe yaramadığını düşündüklerini kaydetti. Bankacıların "Merkez Bankası Kanunu'na 'yabancı ülke swaplarına el konulamaz' türü ek garanti konulması" düzenlemesini aşağılayıcı bulduklarını aktaran Sağlam, " 'Enflasyona endeksli mevduat hesabı' gibi TL hesapları cazip kılacak yeni çözümlerin tartışıldığı, zorunlu karşılıkların artırılması gibi klasik önlemlere başvurulması da konuşulanlar arasında" ifadelerini kullandı.

Analizde, FED'in faiz artışları vs. haberleriyle dolar kurunun 14 TL'de tutulmasını iyice zorlaşacağı, yabancı bankacıların da faiz artırımı beklediği öngörüleri yer aldı.