MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan: Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Karşı Çıkmak Habis Zihniyet Ürünü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli açılış törenine video konferans yöntemiyle katıldı.

Eklenme: 02 Ocak 2021 14:22 - Güncelleme: 02 Ocak 2021 14:47

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Sözcü gazetesinin 'Ayasofya' haberi ve Eski Devlet ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar'ın 'başörtüsüyle' ilgili sözlerinin ardından başlayan tartışmalara ilişkin olarak, "Ayasofya'nın ibadete açılmasından başörtüsü hazımsızlığına kadar habis zihniyetin yansımasını görüyoruz" dedi.

Sözcü gazetesinin "2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı" başlıklı manşetinin altında Ayasofya’nın ibadete açılmasına yer vermesiyle başlayan ve "Türbanlı bir hâkimin karşısına gittiğimde adaleti yerine getirebileceği doğrultusunda kuşkum var" diyen Eski Devlet ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar'ın sözlerinin ardından başlayan tartışmara ilişkin olarak, "Ülkemizde sürekli ilkelerden bahsedip üretim yapmamayı felsefe haline getirmiş zihniyet varlığını sürdürüyor.

Ülkenin ve milletin faydasına hiçbir adım atmadıkları gibi, atılan hayırlı adımlardan da rahatsız oluyorlar. Türkiye'nin ekonomide ve yatırımlarda olduğu gibi demokraside hukukta ve özgürlükte ilerlemesini tahammül edemezler. Ayasofya'nın ibadete açılmasından başörtüsü hazımsızlığına kadar bu habis zihniyetin yansımasını görüyoruz" dedi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Ocak'ya cuma namazının çıkışında yaptığı açıklamada, "Ben türbanlı bir hâkimin karşısına gittiğimde adaleti yerine getirebileceği doğrultusunda kuşkum var" diyen Eski Devlet ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar'a yanıt verirken, Bu zat artık bu çağda yaşamıyor, çok gerilerde kaldı. Ne yazık ki CHP zihniyetinin faşizan anlayışının, geçmişte olduğu gibi, bugüne yansımasıdır. İnsanların başörtüsüyle uğraşmanın anlamı yok. Hakim, savcı, polis, her kurumunda bunları görecekler" demişti. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da hedef alan Erdoğan, "Oy almak için bazı yerlerde başörtülü birkaç kişiyi adeta vitrin mankeni getirip gibi koymak kimseyi aldatmıyor, geçti o işler" diye konuşmuştu. Erdoğan'ın 'vitrin mankeni' ifadesine parti liderleri tepki göstermişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı açıklamasında Sözcü gazetesinin 1 Ocak manşetinde Ayasofya'nın ibadete açılışının “2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı” başlığı altında verilmesine de tepki göstermişti. Erdoğan, "Ben okumuyorum, kimse de lüzumsuz yere buna para verip almasın" demişti. 

Erdoğan'ın açıklamasından kısa bir süre sonra Basın İlan Kurumu, Sözcü'nün haberiyle ilgili inceleme başlatmıştı. Sözcü, yaptığı açıklamayla eleştirilere yanıt verirken, “Editoryal hata olarak yorumlanan bu sunumda, Ayasofya'nın açılışına ‘felaket’ demek gibi bir kastımız yoktu” denilmişti.