Abone Ol

Erdoğan arkamdan iş çeviriyor dediği Mehmet Şimşek'i 5 yıl sonra niye göreve çağırdı?

Medyafaresi.com detay haber: Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiyi yeniden Mehmet Şimşek'in patronajına vermek istedi ama Şimşek bu teklifi geri çevirdi. Peki Mehmet Şimşek ekonomi yönetiminin en tepesindeyken neden istifa etmişti? Mehmet Şimşek Erdoğan ile nasıl ve hangi konularda ters düşmüş ve dışlanmıştı? Erdoğan'dan Mehmet Şimşek'e hangi eleştiriler gelmişti?

Erdoğan arkamdan iş çeviriyor dediği Mehmet Şimşek'i 5 yıl sonra niye göreve çağırdı?

Ankara'da ortalık toz duman... 14 Mayıs seçimleri için 3. Kez Cumhurbaşkanı adaylığı başvurusunu yapan Erdoğan ekonomideki kötü gidişe dur demek için eski kurmayı Mehmet Şimşek'i yardıma çağırdı.

Ancak AKP Genel Merkezinde yapılan görüşmede Mehmet Şimşek Erdoğan'ın "ekonominin başına geç" teklifini geri çevirdi.

AKP sözcüsü Ömer Çelik Mehmet Şimşek'in transfer haberini vermek için hazırlanırken eski bakanın görevi kabul etmediği bilgisini duyurmak için kameraların karşısına çıkmak zorunda kaldı.

Peki 2018'de ne oldu da Mehmet Şimşek istifa edip AKP ile yolunu ayırdı?

Bakın 2018 30 Mart tarihinde gazetelerde yazılan kulislere göre Erdoğan Mehmet Şimşek'i nasıl yerden yere vuruyordu?

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart 2018'de yaptığı açıklamada bazı partililerin ekonominin sıkıntıda olduğu yönünde açıklamalar yaptığını söyleyerek “Bu tür yanlışları yaparlarsa bunun affedilir yanı olamaz. Felaket tellalları zaten davul zurna dolaşıyorlar. Onlar yetmiyor mu? Bize ne oluyor?” diye konuşmuştu. Erdoğan’ın sözlerinin hedefindeki ismin ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek olduğu konuşuluyordu.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, Erdoğan’ın sözlerinin ardından Şimşek’in istifasını Başbakana ilettiği iddiaları kulislerde konuşulmaya başlandı. Yıldırım’ın devreye girerek bu girişimi önlediği, konunun Cumhurbaşkanına da iletildiği öne sürüldü. Şimşek’in de üç günden beri kamuya açık programlar yapmayarak, sessiz kalmasının eleştirilerden kaynaklandığı dile getirildi. MYK’da yapılan bu değerlendirmelerin ardından, ilgili bakanlara, faizlerin aşağı çekilmesiyle ilgili çalışma yapmaları talimatı verildiği öğrenildi.

Arkamdan iş çeviriyorlar

Erdoğan’ın bu olaydan kısa süre önce ekonomi yönetimine açıktan yaptığı eleştirileri, AKP’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında da sürdürmüştü. Toplantıda faizlerin düşürülmemesiyle ilgili görüşlerini yineleyen Erdoğan’ın bu konuda uzun süreden beri yaptığı uyarıların dikkate alınmadığını söylediği gazetelerde yer aldı.

Erdoğan şunları söylemişti:

Yurtdışına gitmeden önce faizlerle ilgili bir toplantı yaptık. Düşürülmesinden bahsettik. Nurettin Canikli ve Nihat Zeybekci de oradaydı. Sonra ben yurt dışındayken, Merkez Bankası faiz artırdı. Böyle bir şey olabilir mi? Bağımsızmış… İyi de onların aldığı kararın bedelini biz ödüyoruz. Bir de tek adamlık derler, bu nasıl tek adamlıksa, karar alıyoruz uygulamıyorlar. Benim arkamdan iş çevirdiler. Ekonomi konusunda bazı arkadaşlarımızın açıklamaları çok yanlış. Ekonomik göstergelere bakıyorsunuz en az 50 gösterge olumlu yönde gelişiyor, ama onlar sıkıntılı olan bir iki başlık üzerine konuşuyorlar. Bu büyük terbiyesizlik. Ben sürekli faizlerin aşağı çekilmesi konusunda uyarıyorum. Toplantılarda tamam diyorlar, ama aksi yönde faiz düzenlemesi yapıyorlar. Böyle saygısızlık olur mu?”

Binali Yıldırım, “Ekonomiyle ilgili tüm gösterge ve öneriler kendi aramızda yapılan toplantılarda her yönüyle değerlendiriliyor” diyerek, araya girince Erdoğan, “Sadece kendi aramızdaki toplantılarda değil ki, çıkıp kamuoyu önünde de paylaşıyorlar. Görmedik mi geçen gün yapılan toplantılardaki konuşmaları” sözleriyle tepkisini sürdürmüştü.