Abone Ol

Erdoğan Açıkladı: Zincir Marketlere Ceza Geliyor

Rusya dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, fahiş fiyatlar hakkında bazı marketler için ceza geleceğini açıkladı.

Erdoğan Açıkladı: Zincir Marketlere Ceza Geliyor

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'de bir araya geldi. Erdoğan, dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CEZA GELİYOR

Erdoğan, "Fahiş fiyat sorununda yalnızca zincir marketler mi sorumlu yoksa bunda üretim maliyetlerinin artmasını da etkisi var mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

Şu anda zincir market dediğimiz bu güçlü marketler bu işin ağırlığını oluşturuyor. Bunların bir de alt yapıları var. Bu alt yapılar da ciddi manada bu işin beslemesi oluyor. Şu anda bazı marketlerle ilgili bir denetim süreci olacak. Bazı cezai müeyyideler gelecek. Böyle bir durum söz konusu. Biz kendilerinden hassasiyet bekliyoruz. Ticaret Bakanlığımız da denetimlerini sıklaştırarak sürdürüyor. Bunu da devam ettireceğiz. Tarladan manava ve markete kadar bu süreci çok daha ciddi bir şekilde denetleyeceğiz.

NE OLMUŞTU?

Rekabet Kurulu, 27 Ekim'de koronavirüs salgını sürecinde zincir marketlerin fiyat davranışlarının incelenmesine yönelik soruşturmada sözlü savunmaların alınacağını açıklamıştı.

20 Eylül'de New York'taki Türkevi açılışına katılan Erdoğan, zincir marketlerle ilgili olarak, “Bu beş tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor.” ifadelerini kullanmıştı.