MedyaFaresi MedyaFaresi

Biden Seçildikten 6 Ay Sonra Erdoğan ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimi kazandıktan sonra 6 ay geçen ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüştü.

Eklenme: 23 Nisan 2021 21:56 - Güncelleme: 24 Nisan 2021 08:50

Kasım ayındaki seçimi kazandıktan sonra Ocak ayında göreve başlayan ABD Başkanı Joe Biden, 6 ay sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada görüşmede ikili ve bölgesel ilişkilerin ele alındığı belirtildi. Haziran'da NATO Zirvesi'nde görüşme kararı alındığı duyuruldu. 

Açıklamada ''Başkan Joe Biden bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş ve işbirliği alanlarının arttırıldığı ve anlaşmazlıkların etkili bir şekilde yönetildiği yapıcı ikili ilişkilere duyduğu ilgisini iletmiştir'' denildi.

ERMENİ SOYKIRIMINI TANIYACAK

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'a yarın 1915 olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak nitelendirmeye niyetli olduğunu söylediği iddia edildi.

Bloomberg'e konuşan konu hakkında bilgili kaynaklar, Biden'ın Erdoğan ile yaptığı konuşmada  uzmanlar tarafından Osmanlı İmparatorluğu'nda 1.5 milyon Ermeni'nin ölümüyle sonuçlandığı belirtilen 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmeyi planladığını söylediğini aktardı.

Konuşmanın gerçekleştiği iddia edilen bu bölümü Beyaz Saray'ın da Beştepe'nin de telefon görüşmesiyle ilgili yaptığı resmi açıklamada yer almadı.

ABD'de birçok farklı kaynak, Biden'ın cumartesi günü olaylara "soykırım" tanımlaması yapacağını belirtmişti.

1915 olaylarını soykırım olarak nitelendiren son ABD Başkanı Ronald Reagan'dı. 1981 yılında bu yönde açıklama yapan Reagan, Türkiye'nin baskıları sonucunda geri adım atmıştı.