Abone Ol

Emin Çölaşan'dan Yandaş Müteaahitlere Çağrı: Alın ve Türkiye' ye getirin...

Sözcü Gazetesi Yazarı Emin Çölaşan, İngiltere'de gerçekleşecek bir müzayedede açık artırmaya çıkacağı bilinen Kanuni Sultan Süleyman portresi ve tarihi el yazması Kuran-ı Kerim'in Türkiye'ye getirilmesi için çağrı yaptı.

Emin Çölaşan'dan Yandaş Müteaahitlere Çağrı: Alın ve Türkiye' ye getirin...

Sözcü yazarı Emin Çölaşan bugünkü köşe yazısında yandaş müteahhitlere seslendi. Çölaşan, İngiltere'de gerçeleşecek bir müzayedede açık artırma ile satışa sunulacak, Kanuni Sultan Süleyman'ın az bilinen portresi ve tarihi el yazması Kuran-ı Kerim'in alınarak ülkeye bağışlanması önerisinde bulundu.

Çölaşan, yazısında şunları yazdı:

Medyaya birkaç gün önce şöyle bir haber düştü:

“Merkezi New York'ta bulunan dünyanın en büyük müzayede kuruluşlarından Sotheby's yeni müzayedesinin tanıtımına başladı.

İslam dünyası ve Hindistan sanatı konulu müzayede İngiltere'de bu ayın sonunda gerçekleşecek.

Yer alacak eserler arasında özellikle Anadolu'dan parçalar ve Osmanlı devletiyle ilgili sanat eserleri adeta göz kamaştırıyor.

Tarihi el yazması Kuran-ı Kerim, çok değerli halı ve aksesuarların satışa çıkacağı açık arttırmanın en değerli ve dikkat çeken parçası ise Kanuni Sultan Süleyman'ın çok bilinmeyen bir portresi.

Uzun yıllar boyunca özel bir koleksiyonere ait olan tablo, 31 Mart günü açık arttırmaya çıkacak eserler arasında yer alıyor.

Katalogda Süleyman portresi şöyle tanımlandı:

Büyük siyah gözler, kartal gagası gibi hafif kıvrık bir burun, sakal, kesilmemiş uzun ve kırmızı bıyıklar, ince uzun boyun.

Tablonun açık arttırmaya çıkış fiyatı 60 bin pound, yaklaşık 640 bin lira olarak belirlendi.

Fakat yetkililer bu eserin son satış fiyatının 120 bin pound, yaklaşık 1 milyon 280 bin liraya ulaşabileceğini açıkladı.”

★★★

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bundan birkaç ay önce yine yurt dışında açık arttırmaya çıkarılan bir Fatih Sultan Mehmet portresini Belediye adına satın almış ve Türkiye'ye kazandırmıştı.


Çok da iyi etmişti.

Şimdi Kanuni'nin Türkiye'de olmayan, eşi benzeri belki de bulunmayan portresi ile birlikte Suyolcu zade Mustafa Eyyubi'nin el yazması olan değerli bir Kur'an da satışta ve yabancıların elinde.

Biz bunları alamaz mıyız?

Elbette alırız da bunu önerdiğimizde şöyle diyeceklerdir:

“Kusura bakmayın, bütçede bu işler için para yok. Olsaydı vallahi alırdık!”

Para onların istediği zaman, hele eğer oy getirecekse bol kepçe vardır, istemeyince yoktur.

★★★

Sevgili okurlarım, gelin bu değerli eserleri ülkemize kazandıralım…

Bu konuda benim bir önerim var:

Türkiye Cumhuriyeti olarak biz bu eserleri satın alıp kendi ulusal varlığımıza ekleyelim, müzelerimizde sergileyeyim.

Şimdi bana soracaksınız parasını kimin ödeyeceğini…

Çaresi basittir, onu da hemen söyleyeyim…

Bugüne kadar devletten belli siyasi torpillerle milyarlarca dolarlık avanta ihale koparıp malı götüren müteahhitler var ya…

İktidar onlara küçük birer salma salsın.

Her biri belli bir miktar bağışlasın, sonra vergiden düşsün!..

O paracıklar inanın ki onların dişinin kovuğunu bile doldurmaz.


Kazandıklarının yanında solda sıfır kalır. Ya da 31 Mart günü açık arttırmaya kendileri girip alsınlar, sonra devlete bağışlasınlar.

★★★

Böylece hem Kanuni'nin portresini, hem de hattat Suyolcu zade Mustafa Eyyubi'nin el yazması çok özel Kur'an'ını memleketimize kazandırmış olalım.

“Haydi bakalım torpilli yandaş müteahhitler, götürdüğünüz yeter. Pamuk eller cebe” diyelim.

Acaba siz ne dersiniz!