MedyaFaresi MedyaFaresi

Emin Çölaşan: Zeki Müren'in ruhundan özür dilerim

Usta gazeteci Emin Çölaşan Sözcü gazetesinde yeralan röportajında kendisini en çok rahatsız eden konuyu açıkladı ve rahmetli Zeki Müren'in ruhundan özür diledi.

Eklenme: 09 Mayıs 2020 11:59 - Güncelleme: 09 Mayıs 2020 12:06

Emin Özgönül'ün sorularını yanıtlayan Emin Çölaşan'ın, Sözcü gazetesindeki röportajında ilgili bölüm şöyle:

Çölaşan, “Beni hâlâ rahatsız eden bir anım var. Zeki Müren'e cinsel kimliğini açıklaması için ısrarla çok soru sormuştum. Şimdi pişmanım. Onun ruhundan özür diliyorum” dedi.

– Türk basınına pazar sohbetleri geleneğini getiren sizsiniz. Ünlü siyasetçilerle, sanatçılarla, yeraltı dünyasından babalarla röportajlar yaptınız. Bunlardan aklınızda ilginç ne anılar kaldı?

Elbette çok ilginç anılar kaldı ama beni halâ rahatsız eden birini anlatayım. Büyük saygı beslediğim Zeki Müren'le evinde röportaj yapıyorduk. Planım ona ilk kez ‘Evet ben eşcinselim' diye itiraf ettirmekti. Ancak bu konuda sorduğum bütün soruları ustaca yanıtlarla geçiştirdi. Şimdi aradan yıllar geçti ve ben o ısrarım nedeniyle pişmanım. Zeki Müren'in ruhundan özür diliyorum.

– Siz Hürriyet Gazetesi'nden kovulunca gazetenin santrali kilitlenmişti…

Evet hem gazetenin santrali ve hem de benim telefonum gerçekten kilitlendi. Yolda görenler etrafımı sarıyor, Hürriyet yönetimine atıp tutuyordu. O günlerde Filistin Caddesi'nde yürürken bir kadın yanıma geldi. “Emin Bey izin verirsen seni göğsünden öpmek istiyorum” dedi.

“Hayatım boyunca hiç kimseye yamanmadım, onun bunun gölgesi ve korumasına sığınmadım.”

Hiç böyle bir şey duymamıştım. Nedenini sordum, “Çünkü senin göğsünde görünmese de şeref madalyası var. Şerefli, haysiyetli bir gazetecisin'' dedi ve göğsümden öptü.

Aynı günlerde evden çıktım yürüyorum, karşıdan siyah araçlardan oluşan bir konvoy geliyor ve hepsi benim yanımdan geçerken sert bir fren yapıp durdu. Trafik tıkandı, öndeki arabadan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer indi, hatırımı sordu, “Bu ne rezalettir, size geçmiş olsun” dedi.

Türkiye Gündemi