Abone Ol

Emeklinin Gözü Yarın Açıklanacak Enflasyona Kitlendi

Uygulanan ekonomi politikaları sonucu yoksullaşan milyonlarca çalışan ve emekli yarın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak enflasyon rakamlarına kilitlendi

Emeklinin Gözü Yarın Açıklanacak Enflasyona Kitlendi

Enflasyon farkı ile birlikte Memurlar ile memur emeklileri, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamları da netleşecek.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, memurların ücreti yapılan toplusözleşmeye göre belirleniyor. Bu yıl ocak itibarıyla memur ile memur emeklilerine yüzde 8 toplusözleşme zammı kesin. Bunun üzerine bir de geçen yılın son altı ayında oluşan enflasyon farkı eklenecek. Temmuz-kasım döneminde beş aylık enflasyon yüzde 14.05 olmuştu. Memur ile memur emeklileri için yüzde 7.05 oranında enflasyon farkı oluştu. Yüzde 8’lik toplusözleşme zammı ile birlikte memur ile memur emeklilerine beş aylık verilere göre yüzde 15-16 civarı zam gözüktü. Buna karşın toplusözleşme ve enflasyon farkı ile ortaya çıkacak maaş artış oranının yüzde 15 ile yüzde 20 arasında olması bekleniyor. Memur ile memur emeklileri ise asgari ücrete yüzde 54.5 oranında zam yapıldığına işaret ederek kendi maaşlarında da bu oranlarda artış istiyor.

İktidar, geçen yılın başında memur ile memur emeklisine yüzde 2.5 oranında ek zam yapmıştı. Bu yıl da yine benzer bir düzenleme olabileceği belirtiliyor. Kararın salı günü Memur-Sen tarafından düzenlenen “Sözleşmeliye kadro şöleninde” ya da çarşamba günü AKP grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.