Abone Ol

Emekli Olmak İsteyenler 15 Ocak'ı Beklesin Uyarısı

Kamu çalışanlarına 600 puan ek gösterge uygulaması 15 Ocak 2023'te yürürlüğe girecek. Dolayısıyla bu tarihten önce dilekçe verenler 40 bin liranın üzerindeki emeklilik ikramiyesinden yararlanamayacak.

Emekli Olmak İsteyenler 15 Ocak'ı Beklesin Uyarısı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı ek göstergeye ilgili kanun teklifinin önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulması ve yaz tatiline girmeden önce yasalaştırılması bekleniyor. Ancak kanun 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihteki tüm emekliler, ek gösterge artışından 15 Ocak’tan itibaren yararlanmaya başlayacaklar. Dolayısıyla bu yıl içinde emekli olanlar emekli aylığındaki artıştan gelecek yıl ocak ayından itibaren yararlanacaklar.

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç, bu yıl içinde emekli olanların emekli ikramiyesindeki artıştan hiçbir şekilde yararlanamayacaklarına dikkat çekti. Kıvanç "Kanuna göre, emekli ikramiyesi, emekli olunan tarihte yürürlükte bulunan ek göstergeye göre ödeniyor. Ek gösterge artışı 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceği için, mecbur kalınmadıkça emeklilik dilekçelerinin bu tarihe kadar bekletilmesi gerekir. Emeklilik dilekçesini 14 Ocak 2023 tarihinde verenler dahi ikramiye bakımından ek gösterge artışından yararlanamazlar" uyarısında bulundu.

Ek gösterge düzenlemesi çalışanların maaşlarında 50-60 lira gibi bir fark yaratacak. Buna karşılık emekli aylığında bin liranın üzerinde, emekli ikramiyesinde ise yaklaşık 45 bin lira fark oluşacak. 

Buna karşılık ek göstergesi 3000’den 3600’e yükseltilenlerin çalışırken aldıkları maaşlar 97 TL azalacak. Maaşlarındaki azalma, emekli keseneğindeki artıştan kaynaklanıyor. 

Öte yandan 2008 tarihinde 5510 sayılı Kanuna göre göreve başlayan 1 milyon 750 bine yakın kamu emekçisi ek göstergeden yararlanamayacak. Çünkü 5510 sayılı Kanuna göre bunların emekli ikramiyeleri işçiler gibi hesaplanıyor. KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik de, "2008’den bu yana 2 milyona yaklaşan kamu emekçisi var. Bunlara dair bir şey yapmadı. Bunların durumu ne olacak?" sorusunu gündeme getirdi.