MedyaFaresi MedyaFaresi

TGRT Haber Sunucusu Ekrem Açıkel: Ekmeğin Partisi Olmaz

TGRT Ana Haber sunucusu Ekrem Açıkel, İstanbul'daki halk ekmek tartışmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Açıkel, "Ekmek kutsaldır, ekmekle asla oyun olmaz. Ekmeğin suyun partisi olmaz dedi

Eklenme: 16 Ocak 2021 12:05 - Güncelleme: 16 Ocak 2021 12:23

Son zamanlarda İstanbul'da yaşanan 'Halk Ekmek' tartışması İstanbullu vatandaşların gündeminde yer alırken, konuyla ilgili olarak TGRT Ana Haber sunucusu Ekrem Açıkel'in programda yaptığı konuşma gündem oldu.

Açıkel yayına 2 adet ekmekle başladı ve "Anadolu'ya baktığımızda, Türkiye'ye baktığımızda ekmek kutsaldır. Ekmekle asla oyun olmaz. Aynı zamanda biliyoruz ki kimsenin ekmeğiyle de oyun olmaz" dedi.

İstanbul'da yaşanan 'Halk Ekmek' tartışmasına değinen Açıkel, "Son zamanlarda İstanbul'da yaşanan bir tartışma var ki herkesi yaralıyor. Yayınıma kimse ön yargılı davranmasın. Bu bir particilik yayını değil, bu bir İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu güzelleme programı da değil. Bu garibanın 1 lira artırabilmek için verdiği mücadelede vicdanın yanında olmaktır" ifadelerini kullandı.

Açıkel açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Ekmeğin suyun partisi olmaz, particiliği olmaz. Partiler üstüdür bu. Tartışmayı biliyorsunuz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin fabrikasında ürettiği halk ekmek. Bu ekmeğin gramajı 250 gram. Gramajı baz aldığımız zaman bu ekmeği alan garibanın cebinde 1 lirası kalıyor. Düşünün bakalım 4 kişilik bir aile günde 5 ekmek tüketiyor, aylık nerelere gider kar miktardı.

Halk ekmek büfeleri önünde ciddi kuyruklar oluşmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de duruma müdahale etti. Büfe sayısını artıralım. Meclis tartışmalarında muhalefet dedi ki yeni büfeler açılmasın. Gerekçe küçük esnaf bakkal zora düşmesin. Ama yıllardan beri sistem böyle işliyor. Halk ekmek fabrikası ne zaman açılmış İstanbul'da? 1978'den beri bu hizmet katlanarak ve çeşitlenerek devam ediyor.

Sonrasında Ekrem İmamoğlu'nun bulduğu çözüm. Ekmeği vatandaşa ulaştırabilmek için mobil büfeler icat etmek. Pratik bir zeka uygulaması diyelim. Madem büfe kurulamıyor, mahalleye gidecek arabalar kapılar açılacak oradan satış gerçekleştirilecek.

Öğreniyoruz ki şimdi belediye meclisinde o arabaların üzerinde İBB logosu olacak, reklam kokan hareketler bunlar. Reklam yapmayın diye engel çıkartılmak istendiği öne sürülüyor. Değerli İstanbul'u yönetenler ekmek davası kutsaldır. Ekmeğin üzerinden siyaset yapılmaz, yapılmamalıdır. Şu işi partiler üstünde görün"

Bu tartışmalarının ardından uzun kuyruklar oluşan Halk Ekmek büfelerine, 142 yeni büfe daha eklenmesi talebine onay çıktı.