Abone Ol

Ekonomist Yeşilada Yanıtladı: Enflasyon Ne Zaman Düşecek?

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, Mesele Ekonomi kanalında yayınlanan programda enflasyon ve CDS hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ekonomist Yeşilada Yanıtladı: Enflasyon Ne Zaman Düşecek?

Dolar, 20 Aralık'ta büyük düşüş ile 18,40'tan 10 seviyelerine indikten sonra 23 Aralık-6 Ocak aralığında yeniden yükselişe dönerek son günlerde belli bir aralıkta yatay seyrini sürdürüyor.

Ocak aralığında yeniden yükselişe dönerek son günlerde belli bir aralıkta yatay seyrini sürdürüyor.

20 Ocak'ta Merkez Bankası faiz kararı bekleniyor. PPK'dan faiz indirimi kararı çıkacak mı?

Bunların yanında enflasyonda yükselişin sürmesi de bekleniyor. Enflasyonda gerileme mümkün mü?

CDS nedir? Neden Yükselir?

Mesele Ekonomi kanalında Ekonomist Atilla Yeşilada, CDS primini Hazine'nin borç ödeyememesine karşın alınan bir sigorta önlemine benzetirken, Hazine'nin gelirlerinin artmadığına değindi.

CDS'in neden yükseldiğine de anlatan ünlü ekonomist, Türkiye'nin dış borç konusunda Osmanlı'dan bu yana hassas olduğuna değinirken, Hazine'nin borçlanma faizlerindeki yükselişin de nedenini açıklıyor.

Merkez Bankası faiz indirir mi?

Merkez Bankası'nın 20 Ocak'ta faiz indirim kararı vermesini beklediğini belirten Yeşilada, politika faizinin yüzde 9'a kadar inmesini beklendiğinin de altını çizdi.

Dolar/TL'de barajın 14'e çekildiğini belirtirken, faiz indirimi sonrasında ise 14 seviyesinin yeniden aşılıp 18 seviyelerine gitmesini beklediğini aktarırken, TL'de gerçek değerin ise 9 seviyelerinde olduğunu da ekledi.

CDS, Erdoğan'ın iktidarda kalma riski demek! & Faiz iner, dolar 18'e gider | Atilla Yeşilada: