Abone Ol

Ekmek Kuponu Tartışmasına AKP'li Belediyeden Yanıt

AKP'li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin yurttaşlara hiçbir yerde geçmeyen 'ekmek indirim kuponu' dağıttığı ortaya çıkmıştı. Belediyeden yayınlanan haberlere ilişkin açıklama geldi.

Ekmek Kuponu Tartışmasına AKP'li Belediyeden Yanıt

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin, yurttaşlara ekmek karnesini aratmayan ekmek indirim kuponu dağıttığı çıkmıştı. Ortaya çıkardığımız skandal sonrası Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden konuya ilişkin açıklama geldi.

Cumhuriyet gazetesinin kamuoyunda ses getirmesinin ardından belediyeden yapılan açıklamada ekmek indirim kuponunun meclis kararıyla artık pide üretimi yapan fırınlarda da geçeceği belirtildi.

Dağıtımının nasıl yapıldığı bilinmeyen ekmek indirim kuponunun marketlerde geçmemesine ilişkin ise "Ekmek indirim kuponu en başından bu yana sadece ekmek ve pide üreten fırınlar düşünülerek tasarlanmıştır. Marketler bu sisteme zaten dahil edilmemiştir. Haliyle 'hiçbir markette geçmiyor' eleştirisi haksızdır" ifadelerine yer verildi.

Belediyeden yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak Ramazan ayında başlattığımız ve tüm yıl boyunca sürdürmeyi planladığımız Ekmek İndirim Kuponu uygulaması ile ilgili yanlış kanaatleri önlemek amacıyla açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Gaziantep Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Somuncular Odası iş birliğiyle hem Gaziantep’te yaşayan ihtiyaç sahiplerinin en temel gıda maddelerinden olan ekmeğe kolay erişimini sağlamak hem de fırıncı esnafa destek vermek amacıyla birkaç gün önce Ekmek İndirim Kuponu uygulaması başlatıldı. Uygulama ile somun ekmek ve pide Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım alan vatandaşlar tarafından 2 buçuk TL değil 1 buçuk TL’ye satın alınabilecektir.

Uygulama önce somun ekmek üreten fırınlarla başlamış, dün itibariyle alınan meclis kararıyla da pide üretimi yapan fırınlara da teşmil edilmiştir. Fırınlar uygulamaya gönüllülük esasına göre katılmaktadır. Sistemde indirimli ekmek satın alan kişiden alınan kuponlar fırıncı esnafı tarafından belediyeye getirilecek ve bu kuponlar ile belirlenen ödeme Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacaktır.

Ekmek indirim kuponundan yararlanacak vatandaşlar ise Gaziantep Valiliğine bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda kaydı bulunan ve devletimizin koyduğu ihtiyaç sahibi vatandaş kıstaslarını sağlayan kişiler arasından seçilmekte, bu seçime başka bir şahıs ya da kuruluşun dahli olmamaktadır. Bu bilgiler ışığında;

Uygulama henüz başlangıç aşamasında olduğu ve katılacak fırınlar peyderpey arttığı için bazı bölgelerde sıralar oluşabilmektedir. Bu durumun sona ermesi ve indirimli ekmek satan fırınların yaygınlaşması için çalışmalar sürmektedir.

Ekmek indirim kuponu en başından bu yana sadece ekmek ve pide üreten fırınlar düşünülerek tasarlanmıştır. Marketler bu sisteme zaten dahil edilmemiştir. Haliyle “hiçbir markette geçmiyor” eleştirisi haksızdır.

“Ekmek karnesi” çeşitli nedenlerden dolayı piyasaya ekmek arzının yetersiz olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Gaziantep’te ekmek üretiminde herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı kuponlar indirim kuponudur. Bazı haberlerde ve sosyal medyada belirtildiği üzere “karne” ile uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır.

Gaziantep’teki önemli kurumların Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep Modeli kapsamında yapılan bu uygulama sadece hem dar gelirlinin bütçesine hem de fırıncı esnafına destek vermeyi hedeflemektedir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımıza en başından bu yana gücümüz ölçüsünde verdiğimiz desteği sürekli kılmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

NE OLMUŞTU?

Geçen günlerde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Fırıncılar Odası, 200 gram somun ekmeğin fiyatının 2.5 liradan 1.5 liraya gerilediğini "müjde" diyerek duyurmuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin, yurttaşlara ekmek karnesini aratmayan ekmek indirim kuponu dağıttığı ortaya çıkmıştı.

Ekmek indirim kuponunun hiçbir markette geçmemesi ise dikkat çekmişti.