Abone Ol

e-Devlet Hacklendi mi? Erdoğan'ın Kimlik Bilgileri Çalındı İddiası

e-Devlet sistemi hack iddiaları ile çalkalanıyor. Sosyal medyada yayınlanan iddialar doğrultusunda başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok vatandaşın kimlik bilgilerinin çalındığı konuşuluyor.

e-Devlet Hacklendi mi? Erdoğan'ın Kimlik Bilgileri Çalındı İddiası

Türkiye’nin en çok kullanılan servislerinden birisi olan e-Devlet için çok büyük bir hack girişimi olduğu iddia edildi. Ülkede yaşayan milyonlarca vatandaşın kimlik bilgilerinin sızdırılarak internete düştüğü ve bunların arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bile olduğu söylendi.

İbrahim Haskoloğlu tarafından sosyal medyadan yapılan paylaşımlarda e-Devlet ve e-Nabız gibi devlete bağlı uygulamalarda büyük bir veri ihlali yaşandığı iddia edildi. Haskoloğlu, hackerların kendisine ulaştığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan’ın kimliğini deşifre ettiklerini söyledi.

Hackerların şu anda kim olduğu henüz ortaya çıkmazken Haskoloğlu’nun iddiasına göre milyonlarca vatandaşın kimlik, telefon, adres ve hatta sigorta numarasına bile ulaşıldığı iddia edildi. Bilgisayar korsanlarının bu iddiasını doğrulamak için kendi bilgilerini isteyen İbrahim Haskoloğlu, benzer bir açığın kendisi için de olduğundan söz etti.

e-Nabız hizmetinin de saldırı altında olduğunu ifade eden Haskoloğlu, bir vatandaşın Covid-19 test sonucunun değiştirilebileceği söylerken hackerların istedikleri kişiyi Koronavirüslü olarak işaretleme hakkına sahip olduklarından bile bahsetti.

Haskoloğlu E-Devlet E-Nabız’daki verilerin güvenliğiyle ilgili olarak hem muhalefet hem de iktidar yetkilileriyle görüştüğünü söylerken, “Düzeltilmesi için bekledim çünkü bu verileri satın almak isteyenler olacaktı ama bu veriler bazı sitelerden verilmeye başlandı” dedi.

Hackerların bu saldırılar sonucunda ünlü isimlerin telefon numaralarının da çalındığı söylendi. Ayrıca sosyal medyada Röportaj Adam olarak tanınan Mahsun Karaca, paylaştığı tweette gün içerisinde bir çok kez arandığını dile getirdi.

Konuyla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları siber dünyada büyük tehlike altında olabilir.

Yeniçağ