Abone Ol

Cihat Yaycı: Duruşmalar açık yapılmalı, halk gerçekleri öğrenmeli

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, bugünkü köşesinde, istifa eden Tümamiral Cihat Yaycı'nın, Milli Savunma Bakanlığı’na başvurarak hakkındaki soruşturmaya dava aşamasında gizlilik uygulanmamasını istediğini ifade etti.

Duruşmalar açık yapılmalı, halk gerçekleri öğrenmeli

Saygı Öztürk, Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen “gizli” kayıtlı” fezlekede, konunun stratejik olması nedeniyle duruşmalara gizlilik kararı istemesi üzerine, Tümamiral Cihat Yaycı'nın, Milli Savunma Bakanlığı’na başvurarak hakkındaki soruşturmaya dava aşamasında gizlilik uygulanmamasını istediğini ifade etti.

İşte Öztürk'ün o yazısı:

Donanma Komutanlığı'nın ihtiyacı olan 1,5 milyon lira bedelli torpido telinin, şartnameye uymadığı gerekçesiyle muayene komisyonu tarafından kabul edilmemesi, muayene komisyonu üyeleri üzerinde yapılan baskılar sonucu, başta kabul edilmeyen malzemelerin “Bu seferlik” alınması ve ödemesinin yapılmasının istenmesiyle başlayan kriz, giderek büyüyor.

Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen “gizli” kayıtlı” fezlekede, konunun stratejik olması nedeniyle duruşmalara gizlilik kararı istendi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda Kurmay Başkanı Cihat Yaycı ve arkadaşları tarafından geliştirilen “FETÖMETRE” yazılımıyla, bin civarında “Kripto FETÖ”cünün ortaya çıkarılması sağlanmıştı. Bunların önemli bir bölümü de daha sonra itirafçı oldu.

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevinden alındığını geçen Cumartesi günü 03.00 civarında öğrenen Yaycı'nın, pazartesi günü Deniz Kuvvekleri Komutanlığı'ndan ayrılışının yapılması, aynı gün Genelkurmay Başkanlığı'na katılımının sağlanması istendi. Devir-teslime bile fırsat verilmeyen Yaycı göreve başlamadı ve istifa etti. Komutanın izin ve sonrasında istifası kabul edildi.

Yaycı, bakanlığın yanı sıra savcılığa da dilekçe verip, duruşmaların kamuoyuna açık yapılmasını talep etti. Stratejik bir konu olduğu için duruşmanın gizli yapılması belirtilmesine karşın, Yaycı'nın da “Duruşmalar açık yapılmalı, halk gerçekleri öğrenmeli” dediği öğrenildi. Son kararı mahkeme verecek.

Yazının devamı için TIKLAYIN