Abone Ol

Dünyaca Ünlü Heykel Müzesine Çıplaklık Şikayeti

Dünyaca ünlü müzeye resmi şikayet geldi. "Tüm çıplak heykelleri bir odaya toplayın ve buraya ‘+18’ ibaresi yerleştirin. Çocukların ahlakını bozmayın.''

Dünyaca Ünlü Heykel Müzesine Çıplaklık Şikayeti

Rusya'nın "kültür başkenti" olarak da anılan St. Petersburg'daki dünyaca ünlü Ermitaj Müzesi'nin yönetimine yapılan ilginç bir şikayet gündeme geldi. Rus medyasında yer alan haberlere göre, Ermitaj Müzesi Genel Müdürü Mihail Piotrovskiy, müzedeki çıplak heykellerin çocuklar üzerinde kötü etkisi olduğuna dair kendilerine resmi şikayet geldiğini söyledi.

Resmi bir kurumun bu yönde şikayette bulunduğunu aktaran Piotrovskiy, “Tüm çıplak heykelleri bir odaya toplayın ve buraya ‘+18’ ibaresi yerleştirin. Çocukların ahlakını bozmayın’ dedikleri zaman güldüm” dedi.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Business FM’e konuyu yorumlayan Çağdaş Sanat Müzesi Müdürü Anton Belov, “Bir sanat eseri olarak kabul edilen çıplak klasik heykeli sansürlersek bu kesinlikle kabul edilemez, mutlak sansür olur. Müze işte bu yüzden var, insanlar belli sanat türlerini görmek için oraya geliyorlar” dedi.

Çocuk psikoloğu Oksana Zaşirinskaya, “Eğer ebeveynler müzenin çocuklarının ahlaki imajını bozacağından korkuyorlarsa, o zaman ebeveynlere müzelere gitmemelerini tavsiye edebilirsiniz. Heykelleri ayrı odalara kapatmak ve sadece 14 yaşından büyük çocukların oraya gitmesine izin vermek için, üzgünüm, 14 yaşından sonra çok geç, internette her türlü pisliği yeterince gördüler” yorumunu yaptı.

Odatv.com