Abone Ol

Dünya Basını, Akşener’in Açıklamalarını Böyle Yorumladı

Dünya basını, seçime az bir süre kalan muhalefet içinde yaşanan krizin Erdoğan’ın elini güçlendirdiği yorumunu yaptı.

Dünya Basını, Akşener’in Açıklamalarını Böyle Yorumladı

Türkiye'de seçim öncesi tansiyon hızla artarken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in dünkü açıklamaları dünya basınında gündem oldu.

Akşener, dün yaptığı açıklamada “Milletin ortak iyiliği için iyi niyetlerle oturduğumuz 6'lı masa, artık potansiyel adayların tartışıldığı bir ortak akıl platformu olmaktan çıkmıştır. Tek bir adayın tasdiki için çalışan, bir noter masasına dönüşmüştür.”

Dünyanın önde gelen medya kuruluşları, İYİ Parti liderinin zehir zemberek açıklamalarını yorumladı.

İngiliz Reuters haber ajansı, seçimlere iki ay kala Akşener'in açıklamalarının muhalefet bloğunu kargaşaya sürüklediğini yazdı.

Haber ajansına konuşan risk danışmanlık şirketi Teneo'nun başkanı Wolfango Piccoli, İYİ Parti'nin masadan çekilmesinin Erdoğan'a karşı muhalefeti birleştirme çabalarına darbe vurduğu yorumunu yaptı.

Piccoli, “Son 20 yılda olduğu gibi muhalefet yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en büyük kazancı oldu” diyerek muhalefetin kaosa sürüklenmesiyle Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta yapılacak seçimi kazanma şansının daha çok arttığını söyledi.

ERDOĞAN’IN EN ZOR SEÇİMİ AMA

Amerikan haber ajansı Bloomberg de, “Erdoğan karşıtı ittifak liderlik tartışması nedeniyle çöküşün eşiğinde” başlıklı haberde, muhalefet içindeki krizin Erdoğan'ı iktidardan indirme şansını zayıflattığını yazdı.

Bloomberg, seçimin depremler sonrası eleştirilerin hedefindeki Erdoğan'ın 20 yılı geçen iktidarındaki en zor seçim olacağını ifade ederken, ajansa konuşan Konda şirketi başkanı Bekir Ağırdır, muhalefetin önemli konularda politikalarını etkili şekilde ortaya koyamadığını belirtti.

Katar Al Jazeera televizyonunun haberinde, Erdoğan'ın son dönemde ekonomik kriz ve depremlerin yol açtığı yıkım nedeniyle destek kaybettiği, muhalefet bloğu içindeki anlaşmazlıkların seçimde başarılı olacaklarına dair şüphe yarattığı değerlendirmesi yaptı.

Associated Press haber ajansı da, seçime az bir süre kala muhalefet içindeki bölünmenin Erdoğan için önemli bir destek olacağı söylendi.